Mrtvá těla obyvatelů vesnice Mỹ Lai; Foto: Ronald L. Haeberle, Wikimedia Commons

Mrtvá těla obyvatelů vesnice Mỹ Lai; Foto: Ronald L. Haeberle, Wikimedia Commons

Historie

HISTORIE: Masakr civilistů americkou armádou ve vietnamské vesnici My Lai

Masakr v My Lai byla masová vražda přes 500 neozbrojených vietnamských civilistů, hlavně žen a dětí, kterou spáchali vojáci americké armády 16. března 1968 ve vesnici My Lai v době Vietnamské války. Před smrtí byly některé oběti znásilněny, zbity, mučeny, zohaveny nebo pobodány. Těla některých povražděných byla vojáky znetvořena. Jednalo se o největší známý vojenský zločin amerických vojsk v době války ve Vietnamu.

Bezdůvodný masakr civilistů

Okolo osmé hodiny ráno po patnáctiminutové dělostřelecké přípravě byli vojáci roty Charlie vysazení z vrtulníků v blízkosti vesnice My Lai a následně rychle postoupili do vesnice, kde se nesetkali s odporem. Velitel pěší čety William Calley na místě přikázal spustit na civilisty palbu.

Shromáždění civilistů krátce předtím, než na ně spustili američtí vojáci palbu; Foto: Ronald L. Haeberle, Wikimedia Commons

Další vojáci začali házet granáty po všech Vietnamcích, které zpozorovali. Mnohé civilisty povraždili na rýžových polích v okolí, na ulicích či přímo v domech. Mnoho obětí bylo před smrtí znásilněno nebo mučeno. Proti počínání svých vojáků Calleyho nadřízený kapitán Ernest Medina nijak nezasáhl, naopak sám se přidal k vraždění. Američtí vojáci vraždili ve vesnici více než dvě hodiny.

Viníci nebyli nikdy dostatečně potrestáni

Přesto, že se o incidentu dozvědělo mnoho vyšších důstojníků, americká armáda události zpočátku nevěnovala žádnou pozornost. Až později armáda začala s interním vyšetřováním, které mělo incident objasnit. Přesto události rozhýbal až dopis svědka incidentu, který o masakru napsal prezidentovi Nixonovi, ale i několika kongresmanům a zodpovědným činitelům Pentagonu. Většina z nich na dopis ale nereagovala. Teprve poté, co začaly vycházet najevo všechny okolnosti, obvinila americká armáda poručíka Calleyho z vraždy.

Mrtvá těla obyvatelů vesnice Mỹ Lai; Foto: Ronald L. Haeberle / Wikimedia Commons

V březnu 1970 americká armáda obvinila 14 důstojníků ze zatajování informací o incidentu. Většina z obvinění však byla zrušena. Po 10 měsících trvajícím soudu byl v říjnu 1971 poručík William Calley odsouzen za vraždu a vydání rozkazu k střelbě do civilistů na doživotí. Dva dny po nabytí pravomoci rozsudku byl ale prezidentem omilostněn. Calley si nakonec odseděl ve vězení Fort Leavenworth pouhé čtyři a půl měsíce. Soud ostatní obžalované včetně kapitána Mediny zbavil viny.

Zdroj: Wikipedia.org

Zpracoval Rudolf Hruboň