Boeing 747 Korean Air Lines; Foto: Michel Gilliand, Wikimedia Commons

Boeing 747 Korean Air Lines; Foto: Michel Gilliand, Wikimedia Commons

Historie

HISTORIE: Let KAL 007 se stal obětí studené války

Před 39 lety, 1. září 1983, byl nad územím bývalého Sovětského svazu sestřelen dopravní letoun společnosti Korean Air, který narušil sovětský vzdušný prostor.

Let KAL 007 byl pravidelný civilní linkový let jihokorejské společnosti Korean Air, který se v důsledku chyb posádky odchýlil o více než 500 km z pravidelné trasy, vletěl do sovětského vzdušného prostoru a zde byl vojenským letounem Suchoj Su-15 sestřelen. Při katastrofě, ke které došlo nad mořem poblíž Sachalinu, na palubě letadla Boeing 747 zahynulo všech 269 osob.

Studená válka

Průběh letu KAL 007 byl zásadně ovlivněn širšími souvislostmi celosvětové politiky a mezinárodních vztahů. V roce 1983 stále trvalo období studené války. Na obou stranách panovala značně napjatá atmosféra. USA prováděly pravidelnou špionáž vůči SSSR letouny RC-135, která byly konstrukčně podobné civilnímu Boeingu 747. Když KAL 007 vlétl do sovětského vzdušného prostoru nad Sachalinem, piloti zasahujících letadel sledovali narušitele více než hodinu. Sovětská protivzdušná obrana byla v těžké situaci, protože silný arktický vítr vyřadil z činnosti jeden z radarů.

Narušení vzdušného prostoru

Jednoduché to neměli ani operátoři. Navzdory vyřazení radaru museli navést hotovostní stíhačky tak, aby dříve, než jim dojde palivo, dokázaly dostihnout cíl, zachytit ho na úzkém pruhu sovětského vzdušného prostoru nad Sachalinem a případně se dostat do pozice pro střelbu, pokud by se ukázalo, že jde o nepřátelské letadlo. Když selhaly pokusy o identifikaci letadla, vypálil pilot Su-15 major Genadij Osipovič výstražnou dávku. Protože posádka Boeingu nereagovala, dostal rozkaz narušitele sestřelit.

Podezření na špionáž

Pokud se týká okolností letu KAL 007, přetrvává dodnes podezření, že letoun měl plnit špionážní úkoly. Vzhledem ke zkušenostem pilotů je totiž nepravděpodobné, že by si během letu odchylky nevšimli. Kapitán Chum Byung-in sloužil u Korean Air 11 let, a z toho 5 let pravidelně létal na trase z Anchorage a věděl, že oblast kolem Kamčatky byla velmi hlídanou a nebezpečnou vojenskou zónou. Přestože státní i vojenští představitelé tehdejšího Sovětského svazu předložili mezinárodní veřejnosti veškeré důkazy o tom, že sestřelení letadla bylo oprávněné, stala se tehdy tato událost záminkou pro rozpoutání bezprecedentní protisovětské kampaně.

Zdroj: Wikipedia.org

Zpracoval Rudolf Hruboň