V noci z 16. na 17. dubna 1945 provedli Britové jeden z těžkých náletů na Plzeň, při kterém zahynulo přes tisíc lidí. Bylo mezi nimi i 38 školáků a jejich učitelka Květoslava Zajícová.
Noc se změnila v den
Tuto noc se nad Plzní objevilo 222 bombardérů typu Lancaster. Nejprve označily cíle barevně hořícími pumami. Podle výpovědi pamětníků se noc změnila v den. Ve vzniklé záři bylo prý možné číst noviny. Během 17 minut shodily spojenecké letouny 891 trhavých a 4 tuny zápalných bomb. Kromě nádraží bombardovaly část obytné čtvrti Doubravky, Roudné, celou Jatečnou kolonii a také Plzeňské pivovary. Bilance náletů byla hrozivá. Obětí bylo kolem jednoho tisíce, zbořeno bylo 120 domů, těžce poškozeno dalších 154. Památku dětí, které při tomto bombardování zahynuly, připomíná pamětní deska v chodbě konzervatoře a lípa, vysazená v Habrmanově parku, která nese jméno paní učitelky – Květa.
Ohromné materiální škody
Nálet taky zničil dělnickou čtvrť Cikánka poblíž seřazovacího nádraží. Obyvatelé se sice seběhli do krytu, který ale nebyl připravený na přímý zásah bomby – byl pouze ze dřeva zasypaného hlínou a ne příliš hluboký. Nikdo z přítomných neměl šanci na přežití. Při bombardování zemřely celé rodiny. Podle některých pramenů bomby zabily až tři sta lidí včetně čtyř strážníků, přesný počet obětí není dodnes znám. O ničivosti spojeneckých náletů svědčí také fakt, že veškeré škody tehdy byly odhadnuty na 63 milionů předválečných korun. Například v pivovaru Gambrinus museli dělníci po válce kompletně znovu postavit nejen celou budovu pivovaru, ale i řadu přiléhajících domů a staveb.
Zpracoval Rudolf Hruboň