Ilustrační foto: Mikhail Evstafiev / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Mikhail Evstafiev / Wikimedia Commons

Domácí

HEJTMANI: Část uprchlíků z Ukrajiny jsou nepřizpůsobiví a zneužívají dávky

Někteří čeští hejtmani začali otevřeně přiznávat, že do Česka v posledních týdnech míří i problémoví uprchlíci z Ukrajiny. Mají podle nich jiné kulturní návyky, často mluví pouze maďarsky, není s nimi možné soužití a někteří si jen počkají na sociální dávku a poté odjedou pryč. Upozornil na to deník iDNES (viz ZDE).

Navyšující se podíl nepřizpůsobivých

Debatu o nepřizpůsobivých uprchlících vyvolal hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). Problémem celorepublikovým je navyšující se podíl nepřízpůsobivých,“ napsal na Twitter.

Podle Vondráka se situace musí vyřešit vytvořením ubytovacích kapacit, které budou nastaveny na úrovni Správy uprchlických zařízení. Byl by tam zvýšený dozor, aby se tyto negativní jevy neprojevovaly. Navrhoval jsem, aby lidé, kteří poruší pravidla soužití, byli převezeni do zařízení k tomu určenému,“ řekl iDNES.cz.

Mluví jen maďarsky a jde jim jen o dávky

Podle šéfa Asociace krajů ČR a hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) jde o skupinu lidí, která je velmi těžko kompatibilní, protože má úplně jiné kulturní a hygienické návyky. „Nevím, kde se berou, spousta z nich má maďarské pasy, mluví jenom maďarsky,“ řekl iDNES.cz a dodal, že je těžké složení problémových lidí definovat. Vlnu těchto příchozích zaznamenali i v Jihomoravském kraji, který hraničí jak s Rakouskem, tak Slovenskem. Hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) spolu s ostatními oslovenými hejtmany sleduje, že někteří z těchto lidí si v České republice počkají na sociální dávku a poté odjedou pryč.

Ministerstvo o problému ví a prý ho řeší

Uprchlíci z romské menšiny podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) většinou žádají velkokapacitní ubytování, problémem je i to, že často nehovoří ukrajinsky. Rakušan a policejní prezident Martin Vondrášek již minulý týden upozornili na problém se zneužíváním dávek částí běženců. „Pokud jde o vnitřní bezpečnost v současné době, možná zmíním jeden problém, který opravdu řešíme i na setkání Ústředního krizového štábu, na setkání s hejtmany, a to je problém, který je spojen s uprchlíky, které lze označit jako ukrajinské Romy…V okamžiku, kdy tito cizinci dostanou humanitární příspěvek, tak zmizí neznámo kam,“ uvedl policejní prezident.

Zpracoval Rudolf Hruboň