Slovenský premiér Eduard Heger; Foto: 	Evropská lidová strana / Wikimedia Commons

Slovenský premiér Eduard Heger; Foto: Evropská lidová strana / Wikimedia Commons

Ekonomika

HEGER: Energetická krize by mohla “zabít slovenskou ekonomiku”

Premiér Eduard Heger varuje, že slovenské ekonomice hrozí kolaps kvůli prudce rostoucím nákladům na energie. Uvedl to pro britský ekonomický list The Financial Times (viz ZDE).

Hrozba zestátnění dodávek energií

Obrovský nárůst cen po ruské invazi na Ukrajinu by podle něj mohl slovenskou ekonomiku zlikvidovat, pokud Bratislava nezíská z Bruselu podporu v řádu miliard eur. Heger zároveň varoval, že pokud by se jeho země pomoci z Evropské unie nedočkala, byl by nucen přistoupit k zestátnění dodávek energií v zemi. Respektovaný deník jeho slova označil za dosud nejostřejší vyjádření představitele unijní země k dopadům globální energetické krize. Hegerovo varování zdůrazňuje obrovské důsledky omezení dodávek plynu do Evropy v důsledku sankcí zavedených proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu. Ty letos v létě výrazně přispěly k tomu, že cena elektřina v Evropě vystoupila na rekordní hodnoty.

Ceny určí stát, může vyhlásit stav nouze

Slovenský parlament včera změnou zákona o energetice umožnil přikazovat firmám, aby dodávaly elektrickou energii a plyn určeným odběratelům za vládou stanovenou cenu. Představitelé vlády označili případné uplatnění nových pravidel za krajní řešení v době energetické krize. Slovenská vláda tak může nově vyhlásit stav energetické nouze i pro případ, že výrazně stoupnou ceny energií na velkoobchodních trzích, což by mohlo vyústit v nedostupnost elektřiny nebo plynu a způsobit například značné hospodářské škody. Následně by kabinet stanovil cenu elektřiny i plynu pro určenou skupinu odběratelů. Ministerstvo hospodářství by zase mohlo například až zakázat přepravu plynu ze Slovenska do zahraničí nebo nařídit odběratelům kromě domácností omezení spotřeby elektřiny či plynu.

Zpracoval Rudolf Hruboň