Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Domácí

HEDVA: V Šumperku končí po 109 letech provoz továrny na výrobu nití

V Šumperku po více než 109 letech končí výroba nití. Tamní závod Hedva se kvůli nízkému odbytu nevyplatí udržovat v chodu. Podnik končí i kvůli personální situaci, zaměstnanci totiž postupně odcházeli do důchodu a sehnat mladé seřizovače nebo švadleny byl problém.

Tradice již od roku 1910

Šumperská společnost Hedva Nitě patřila k tradičním výrobcům. Specializovala se na výrobu nití z přírodního hedvábí a syntetických materiálů. Závod byl v Šumperku založen v roce 1910 podnikatelem Vinciguerrou a vídeňskými obchodníky. V roce 1932 podnik fungoval pod hlavičkou firmy Amfaldern & spol a v roce 1948 byl začleněn do národního podniku Henap Moravská Třebová. V posledních letech tržby stagnovaly mezi 13 až 14 miliony korun. Ukončení výroby jednatel firmy Petr Mrázek zdůvodnil výrazným poklesem odbytu, který souvisí s dlouhodobými problémy tuzemského textilního průmyslu.

Personální krize

Roli při rozhodování podle něj sehrála i personální situace. Zaměstnanci postupně odcházeli do důchodu a na trhu práce byl problém sehnat mladé seřizovače strojů či přadleny, jelikož o tyto učební obory není zájem. V podniku do konce roku zůstává polovina ze dvou desítek zaměstnanců. Zbývající pracovníci odešli do předčasného důchodu, jsou dlouhodobě nemocní nebo už dostali výpověď. Společnost chce rozlehlý areál nedaleko nemocnice pronajmout jinému zájemci a současnou výrobu přesune do poboček.

Rudolf Hruboň