Bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO); Foto: Profil K. Havlíčka na sociální síti

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO); Foto: Profil K. Havlíčka na sociální síti

Domácí

HAVLÍČEK: Vláda by měla odpustit poplatky za obnovitelné zdroje

Podle Karla Havlíčka (ANO) by zdražování energií mohlo vyřešit odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. Návrh padl ve Sněmovně, která hlasy vládní koalice odmítla projednávat návrhy opozice na řešení dopadů energetické krize na obyvatele a firmy.

Vláda návrhy opozice odmítá

Podle místopředsedy Sněmovny Karla Havlíčka (ANO) by zdražování energií mohlo vyřešit odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. Navrhovaná možnost odpuštění těchto poplatků by se podle Havlíčka nemusela týkat domácností s vysokými příjmy s vyšší spotřebou elektřiny. „Podporu mohou dostat jen ti, kteří budou mít určitou spotřebu,“ uvedl. Taková hranice by podle něj mohla být určena například průměrnou spotřebou. Řekl to v debatě o návrhu programu dnešní mimořádné schůze dolní komory ke čtveřici předloh hnutí ANO na pomoc domácnostem a firmám kvůli růstu cen plynu, elektřiny a pohonných hmot. Vládní koalice svými hlasy ale program schůze navržený opozicí odmítla schválit.

Poplatky pro solární barony

Cena jakékoli elektřiny vždy zahrnuje poplatek na podporu obnovitelných zdrojů energie. Výši poplatku každý rok určuje Energetický regulační úřad a platí se v rámci pravidelné faktury za elektřinu. Na obnovitelné zdroje jde každý rok zhruba 45 miliard korun, z nich hradí domácnosti a firmy asi 19 miliard korun, podotkl Havlíček. Hlavní část poplatků je vyplácena tzv. solárním baronům, vlastnícím obrovské solární elektrárny. Stát by podle něho mohl odpuštění poplatků pokrýt z vyšších výnosů z emisních povolenek a z dividendy od energetické společnosti ČEZ. „Myslím, že je to férové řešení, že to není žádný populismus,“ zdůraznil bývalý ministr průmyslu a obchodu a dopravy Havlíček.

Vláda vše svaluje na Babiše

Na vyjádření Havlíčka reagoval ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Uvedl, že prý předávací protokoly, které současné vládě přenechal expremiér Andrej Babiš, neobsahují nic užitečného. „Pro energetickou bezpečnost, pro snížení závislosti, abychom byli v lepší pozici a nebyli závislí na Polsku, neudělala předchozí vláda nic. Tak to je, ale my si s tím poradíme,“ tvrdil Síkela. „To, že zrušíme DPH na energie, znamená, že použijeme peníze, které bychom mohli použít jinde. Peníze, které nemáme a které si naše země bude muset půjčit na dluh. Vláda před námi zadlužila naši zemi jako žádná předtím a my budeme mít problémy dluhy splácet,“ dodal. Výběr DPH se ale díky rostoucí inflaci zvyšuje a je odhad, že do státní kasy letos takto přibude oproti původním předpokladům až 100 miliard navíc.

Zpracoval Rudolf Hruboň