Karel Havlíček (ANO); Foto: Profil K. Havlíčka na sociální síti

Karel Havlíček (ANO); Foto: Profil K. Havlíčka na sociální síti

Domácí

HAVLÍČEK: Desetinu domácností ohrožuje energetická chudoba

Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO) na dnešním briefingu uvedl, že zhruba deset procent českých domácností, které by mohly být ohroženy energetickou chudobou, bude mít nárok na takzvanou mimořádnou okamžitou pomoc.

Několikanásobně vyšší zálohy

V důsledku růstu cen energií a krachu největšího alternativního dodavatele energií firmy Bohemia Energy budou muset statisíce českých domácností přejít na jednoho z tzv. dodavatelů poslední instance, kteří jim předepíšou zálohy někdy i několikanásobně vyšší než jejich dosavadní dodavatel.  400.000 až 500.000 českých domácností by tak mohlo být ohroženo energetickou chudobou. O opatřeních ke zmírnění dopadů proto jednali zástupci ministerstev průmyslu, práce, financí a ERÚ.

Mimořádná okamžitá pomoc

Mimořádná okamžitá pomoc, která může být poskytnuta lidem, které postihne energetická chudoba, je jednorázová dávka hmotné nouze. Pro přidělení této podpory se podle zákona zkoumá příjem a majetek nejen žadatelů, ale všech lidí v domácnosti. Posuzují se i další skutečnosti. Získat ji mohou jen osoby ve vážné tísni. Nedosáhnou na ni tak obvykle třeba lidé se spořením pro děti či s nemovitostí. Havlíček na tiskové konferenci uvedl, že na mimořádnou okamžitou pomoc budou mít s velkou pravděpodobností nárok ti, kdo mají možnost čerpat příspěvek na bydlení.

Zpracoval Rudolf Hruboň