Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Zahraniční

HANDELSBLATT: Bez plynovodu Nord Stream 2 lze očekávat v Německu výpadky elektřiny

V Německu může dojít k problémům s dodávkami elektřiny při nedostatečném objemu dodávek plynu z Ruska kvůli neschválení provozu plynovodu Nord Stream 2, napsal ve svém článku pro Handelsblatt pozorovatel Jürgen Flauger (viz ZDE).

Zelenou politiku zachrání jen plyn

Autor článku uvádí, že Berlín potřebuje import zemního plynu ve velkém objemu z Ruska. V opačném případě nebude moci Německo podle jeho názoru realizovat energetický přechod, který spočívá v odmítnutí jaderné energetiky a zastavení výroby elektrické energie z uhlí. Německo bude moci zabránit výpadkům elektrické energie jen v případě, když budou postaveny nové plynové elektrárny ve velkém rozsahu – ty budou fungovat dokonce když není vítr a nesvítí slunce,“ uvádí Flauger. Německý pozorovatel dospívá k závěru, že v případě kladení administrativních překážek pro schválení spuštění plynovodu si začne Moskva hledat odbytiště v Asii. Flauger rovněž zdůraznil, že Rusko plnilo své závazky vůči odběratelům plynu na Západě dokonce i v době studené války.

Byrokratické překážky pro Nord Stream 2

Plynovod Nord Stream 2 vede přes Baltské moře do Německa a skládá se ze dvou větví o celkové kapacitě 55 miliard kubíků plynu ročně. Kladení potrubí trvalo tři roky a bylo ukončeno v září.
V listopadu Spolková síťová agentura BNA pozastavila certifikaci společnosti Nord Stream 2 AG jakožto nezávislého operátora se sídlem ve Švýcarsku, dokud nezaloží německou dceřinou společnost, která musí podat opětovnou přihlášku. Tato procedura je nutná, aby plynovod odpovídal aktualizované Plynové směrnici EU. V Moskvě nejednou vyzvali, aby nebyla situace kolem tohoto komerčního projektu politizována, a zdůraznili, že Nord Stream 2 je výhodný nejen pro Rusko, ale i EU.

Zpracoval Rudolf Hruboň