Antigenní testy do škol podle všeho ke kontrole šíření koronaviru nestačí. Ukazuje se to na posledních datech ze sousedního Rakouska, kde nákaza pozvolna sílí a zdaleka největší nárůst v počtu nakažených pozorují právě mezi školáky a v generaci jejich rodičů. Upozornil na to server Echo24 (viz ZDE).
ČR nakoupila stejné testy
V Rakousku používají k testování ke školám antigenní testy od čínského výrobce LEPU. Ukazuje se, že tyto testy nejsou tak citlivé jako dražší PCR testy. Česká republika nakoupila úplně stejné testy a plánuje, že by se jimi testovali také školáci u nás a často se s nimi už testuje i ve firmách. Školáci by měli být v Česku testováni antigenními testy pravidelně poté, co skončí současný lockdown a otevřely by se školy. Již dva týdny mají také firmy povinnost testovat své zaměstnance rovněž antigenními testy.
Pochybná zakázka
Nefunkční testy byly dovezeny do ČR přes neznámou firmu Tardigrad International Consulting, která vyhrála netransparentní výběrové řízení, které však hájí ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Pochybnou zakázku už prošetřuje policie (viz ZDE). Tendrem na dodávku 3,6 milionu testů se kromě policie zabývá také antimonopolní úřad. O vysvětlení okolností zakázky vnitro žádá i ministerstvo financí.
Rakousko chystá změnu
V Rakousku už chystají úpravu systému testování. PCR testy prosazuje kupříkladu vídeňský městský radní pro vzdělávání Christoph Wiederkehr. Podle jeho představy by se děti a mladí lidé třikrát týdně testovali doma a následně by předali vzorek v jedné ze stovek drogerií nebo supermarketů, odkud později obdrží výsledek elektronicky. Tím se školy zcela osvobodí od zátěže s testováním nebo administrativou a děti se prokáží negativním testem PCR.
Zpracoval Rudolf Hruboň