Jan Hamáček (ČSSD); Foto: Profil Jana Hamáčka na sociální síti

Jan Hamáček (ČSSD); Foto: Profil Jana Hamáčka na sociální síti

Domácí

HAMÁČKOVU zakázku na antigenní testy pro školy prošetřuje policie

Zakázku ministerstva vnitra na nákup antigenních testů pro školy prověřuje policie. Serveru Seznam Zprávy to bez bližších podrobností potvrdil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej (viz ZDE).

Kontroverzní zakázka

Policie začala případ prověřovat na základě trestního oznámení, které bylo podáno na Vrchní státní zastupitelství v Praze, uvádí SeznamZprávy. „Mohu pouze sdělit, že náš útvar se touto věcí zabývá. Více informací však poskytovat nebudeme,“ sdělil serveru Ibehej. Tendrem na dodávku 3,6 milionu testů, který vyhrála neznámá společnost Tardigrad International Consulting, se kromě policie zabývá také antimonopolní úřad. O vysvětlení okolností zakázky vnitro žádá i ministerstvo financí. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes novinářům řekl, že tendr prý splňoval zákonné podmínky.

Hamáček pochybení odmítá

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ujistil, že jeho resort je údajně připravený s vyšetřovateli spolupracovat. „My jsme postupovali striktně podle zákona,“ tvrdí Hamáček. Testy podle něj prý stojí stejně jako v Rakousku a dodavatel již zakázku plní, tak jak slíbil. První milion testů použilo ministerstvo na testování zaměstnanců státní správy, další testy dorazí. Neprůhledné firmě Tardigrad International Consulting má stát za jejich dodání zaplatit dohromady čtvrt miliardy korun. První zásilka více než milionu testů od čínské firmy Lepu do Česka dorazila koncem února. Výběr společnosti Tardigrad vyvolal spor uvnitř vládní koalice. Web Seznam Zprávy upozornil, že firma Tardigrad podle zadávací dokumentace nesplnila podmínky soutěže.

Zpracoval Rudolf Hruboň