Jan Hamáček (ČSSD); Foto: Profil Jana Hamáčka na sociální síti

Jan Hamáček (ČSSD); Foto: Profil Jana Hamáčka na sociální síti

Domácí

HAMÁČEK zaútočil na Babiše. Chce vyšetřovací komisi ke koronaviru

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček by po odeznění druhé vlny epidemie koronaviru uvítal vytvoření sněmovní vyšetřovací komise, která by zjišťovala, kde udělalo Česko v přípravách na podzim chybu. Řekl to v sobotním rozhovoru pro Seznam Zprávy (viz ZDE).

Babiš měl zasahovat do opatření

„To, aby se ústavní vyšetřovací komise ustavila, jednoznačně podpořím. Mělo by se totiž odpovědět na otázku, kdo před druhou vlnou pochybil, jak pochybil a jak to celé zpětně bylo,“ řekl Hamáček. Poslanci by se podle něj měli záležitostí zabývat v momentě, kdy druhá vlna odezní. Hamáček dále podotkl, že do rozhodování o restrikcích do jisté chvíle zasahoval Babiš. On jako předseda vlády všechna opatření schvaloval a sám do toho všeho razantně vstupoval a o věcech rozhodoval. S ohledem na minulost si například pamatuji, jak jsem 23. července vyzýval lidi, aby nosili roušky. Na to mi bylo premiérem řečeno, abych se staral o Českou poštu a nehrabal se ve zdravotnictví,“ uvedl Hamáček ublíženě.

Lockdown prý nyní není na místě

I když padlo začátkem týdne rekordní číslo v počtu denních přírůstků nakažených, Hamáček tvrdí, že podle modelů se situace v Česku uklidňuje a v tuto chvíli jsou tvrdší opatření a takzvaný tvrdý lockdown mimo hru. O možnosti nynějšího uvolňování restrikcí zatím nechtěl mluvit, přestože podle ministerstva zdravotnictví vývoj počtu nakažených ukazuje na možné zpomalení šíření epidemie. Podle Hamáčka je problém, že stále přibývá hospitalizovaných s COVIDem-19. „Pokud se trend brzdění potvrdí, tak pak je potřeba dbát na to, aby odešla vlna hospitalizovaných, a nedělat nepromyšlená uvolňovací opatření,“ řekl.

Začátek předvolební kampaně?

Politologové se vesměs shodují v tom, že Hamáček zahájil tímto útokem na předsedu koaliční strany ve vládě kampaň před parlamentními volbami na podzim příštího roku. Sociální demokracie se v současné době pohybuje na hranici vstupu do příští sněmovny a tlak spolustraníků na Hamáčka stoupá. To, že by se ČSSD nemusela dostat poprvé v novodobé historii do Poslanecké sněmovny si nechce nikdo z nich připustit. Nervozitu ve straně naznačil už exces ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové, které nedávno unikl výrok o tom, že “Babiš je debil”. Je však velice nezodpovědné, že Hamáček začíná rozvracet koalici v době vrcholící koronavirové krize, kdy je potřeba naopak co nejlepší spolupráce všech členů vlády.

Zpracoval Rudolf Hruboň