Jan Hamáček (ČSSD); Foto: Profil Jana Hamáčka na sociální síti

Jan Hamáček (ČSSD); Foto: Profil Jana Hamáčka na sociální síti

Domácí

HAMÁČEK politicky vydírá Babiše. Zastává se dovozu testů přes pochybnou firmu

“Když kabinet zruší zakázku na antigenní testy, tak se školy v březnu prostě neotevřou, uvedl dnes ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) k aféře okolo státní zakázky na nákup koronavirových testů pro školáky.

Školáci jako rukojmí

“Mojí prioritou je rychlý a bezpečný návrat dětí do škol. S tím jdou ministři @CSSD na vládu. Když kabinet zruší zakázku na antigenní testy, uzavřenou 100% podle zákona, tak se školy v březnu prostě neotevřou. Ale možná mají Seznam nebo premiér nějaký geniální plán,” uvedl Hamáček na Twitteru.

Vydírání na populistické vlně

Jinými slovy Hamáček říká: ‘Když zrušíme pochybnou zakázku, testy tu nebudou včas a děti se nebudou moci vrátit do školy. Budou za to moci ti, kteří teď žádají o zrušení zakázky.’ Nepokryté populistické vydírání premiéra Andrej Babiše, který vyjádřil na základě informací o pochybné firmě Tardigrad International Consulting, která má testy dodat, nad zakázkou znepokojení a žádal její zrušení. Hamáček se chce ukázat jako akceschopný lídr, který dokáže zařídit návrat dětí do škol, což si přeje spousta rodičů. Za jakoukoliv cenu. Vítěze soutěže na dodavatele testů pro školáky oznámilo ministerstvo vnitra v čele s Hamáčkem v pátek.

O 40 milionů dražší nabídka

Server Seznam Zprávy v sobotu uvedl, že vítězná společnost nesplnila podmínky tendru a že ze soutěže ministerstvo vyřadilo firmu Chironax, která podala o 40 milionů výhodnější nabídku. Babiš následně oznámil, že bude chtít tendr vysvětlit a později dodal, že bude požadovat jeho zrušení. Hamáček ale postup ministerstva hájil. Serveru Aktuálně.cz řekl, že Chironax byl prý vyřazen kvůli varování tajné služby BIS, podle které je společnost napojena na stíhané lidi. Server uvedl, že firma má údajně blízko ke stíhanému lobbistovi Tomáši Horáčkovi. Hamáček zároveň řekl, že společnost meziresortní výběrová komise vyřadila i proto, že na ni prý vyvíjela „nestandardní” nátlak.

Hamáček proti Babišovi

„Při opakovaných telefonátech ekonomickému náměstkovi ministerstva vnitra se odkazovali na komunikaci s premiérem,” tvrdil Hamáček serveru. Později oznámil, že se jeden z členů komise obrátil kvůli nátlaku na policii. Babiš předchozí komunikaci s firmou odmítl. Vítěznou firmu označil za podivnou. V neděli premiér řekl, že by uvítal, kdyby byl zveřejněn zápis z jednání výběrové komise. Spor s Hamáčkem označil za zbytečný. Zároveň řekl, že by bylo nejlepší, kdyby stát testy koupil přímo od čínského výrobce. První dodávku testů by měla firma dodat do 28. února.

Zpracoval Rudolf Hruboň