Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček; Foto: cssd.cz

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček; Foto: cssd.cz

Domácí

HAMÁČEK: Počet nelegálních migrantů roste

Počet zadržených nelegálních přistěhovalců v České republice roste. Vyplývá to ze zprávy, která shrnuje údaje o pobytu cizinců v České republice, kterou předkládá vládě ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Nejvíce nelegálů přichází z Ukrajiny

Stejně jako v předchozích letech i nyní nejvíce nelegálních migrantů pochází z Ukrajiny. Těch bylo loni zadrženo 1470. Podle údajů cizinecké policie následují Moldavané (567), Vietnamci (312), Rusové (273) a Gruzínci (137). Loni pobytové kontroly odhalily 4653 nelegálních migrantů. Zbylých 339 osob bylo zadrženo při pokusu o nelegální překročení vnější schengenské hranice na letištích. Podle zprávy růst nelegálních pobytů v zemi potvrdily i údaje za první čtvrtletí letošního roku, kdy cizinecká policie odhalila 1372 osob. Ve 130 případech nelegální migranty odhalily orgány sousedních zemí, především Německa, a podle readmisní dohody je vrátily do ČR. Často se nelegální migranti pokoušejí získat mezinárodní ochranu. Podle zprávy však žádostí o azyl pouze chtějí legalizovat pobyt v zemích schengenského prostoru.

V některých případech cizinci používají padělané doklady. Celkem policie loni odhalila 143 osob s padělky. Během prvního čtvrtletí tohoto roku bylo zaznamenáno 68 případů. Podle Národní centrály proti organizovanému zločinu mají tyto padělané nebo pozměněné osobní doklady obstarávat mezinárodní cizojazyčné skupiny. Tímto způsobem se snaží legalizovat jejich pobyt nebo nelegální zaměstnání. Nejčastěji jde o rumunské padělatele.

Zneužívání bezvízového styku a účelových sňatků

Nicméně, v případě Ukrajinců většina osob dorazila do České republiky legálně. Ukrajinci se sem sice mohou snadno dostat díky bezvízovém styku, poté ale často překročí předepsané lhůty. V souladu s předpisy totiž Ukrajinci mohou v Česku legálně pobývat 90 dnů, a to v průběhu šesti měsíců. Jako zaměstnanci zde mohou pobývat ještě déle.

Mezi další případy napomáhání nelegální migraci patří především uzavírání účelového sňatku. Policie v loňském roce odhalila 26 osob, které tento sňatek pomáhaly zprostředkovat. Díky účelovým sňatkům, jejichž počty v průběhu let rostou, si může cizinec na českém konzulátu požádat o přechodný pobyt v ČR a je mu uděleno krátkodobé vízum za rodinným účelem. Loni ale byl poprvé zaznamenán případ, kdy k žádosti o pobytové oprávnění dotyčný předložil pouze souhlasné prohlášení o soužití jako druh-družka s občanem nebo občankou ČR.

Rudolf Hruboň