Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD); Foto: repro CNN Prima News

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD); Foto: repro CNN Prima News

Domácí

HAMÁČEK: Nemám důvod rezignovat. Na novináře jsem podal trestní oznámení

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v souvislosti s cestou do Moskvy nevidí důvod k rezignaci na post ministra vnitra. Podal v této souvislosti trestní oznámení a civilní žalobu na novináře serveru Seznam. Řekl to v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News.

Trestní oznámení a civilní žaloba

„Nemám důvod rezignovat. V pátek jsem podal trestní oznámení na pana Kroupu, paní Cirokovou a redakci Seznamu, protože to, co spáchali, je z mého pohledu pomluva, poškozování cizích práv a šíření poplašných zpráv,“ uvedl. Dále podám civilní žalobu. A chci slyšet, kde je ten svědek, na základě kterého řekl pan Kroupa, že jsem vlastizrádce. Ty slova o vlastizradě tady padaly, doplnil Hamáček, který již dříve řekl, že chce u civilního soudu žádat 10 milionů korun po vydavateli média. Odkazoval přitom na sérií článků serveru Seznam Zprávy, který s odkazem na své nejmenované zdroje napsal, že Hamáček chtěl vyměnit zahlazení kauzy Vrbětice za vakcínu proti COVIDu-19 Sputnik V a uspořádání rusko-amerického summitu v Praze.

Lukačovičův Seznam si trvá na svém

Šéfredaktor kontroverzního serveru Seznam Zprávy Jiří Kubík od počátku kauzy trvá na tom, že jsou prý připraveni u soudu prokázat pravdivost zveřejněných tvrzení. O tom, že by měl Hamáček rezignovat v případě, že by se ukázalo, že v této věci lhal, mluvila kromě opozice i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). “Ale nic takového se neprokázalo,” podotkla. Hamáček v neděli dál trval na tom, že cestu do Moskvy neplánoval s cílem přivézt vakcíny kvůli vlastnímu politickému prospěchu, nýbrž kvůli tomu, aby do Prahy mohl dorazit český velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka. K tomu, zda není Česko schopné zajistit příjezd vlastního diplomata bezpečně bez podobných akcí, se však blíže nevyjádřil.

Zpracoval Rudolf Hruboň