Jan Hamáček (ČSSD); Foto: Profil Jana Hamáčka na sociální síti

Jan Hamáček (ČSSD); Foto: Profil Jana Hamáčka na sociální síti

Domácí

HAMÁČEK: Čísla jsou strašlivá, nastal čas zrušit hromadné akce

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v rozhovoru pro Právo řekl, že čísla pozitivně testovaných jsou vysoká a země se musí snažit křivku růstu zploštit. Podle něj je nutné se „za každou cenu“ udržet pod 120 tisíc nakaženými, aby systém nekolaboval.

Zdravotnictví je na krizi připraveno

České zdravotnictví je na krizovou situace zatím podle Hamáčka připraveno. Situace se ale může dál zhoršovat. „Podle všech kalkulací je naše zdravotnictví připraveno až na 120 tisíc nakažených. Pokud by to bylo více, systém začne kolabovat,“ uvedl v rozhovoru pro sobotní Právo. A dodal, že Česko se proto musí za každou cenu udržet pod 120 tisíci nakaženými. Aktuálně je nakažených 21 909 lidí.

Je potřeba přijmout razantní opatření

Hamáček by byl nyní v zavádění opatření ještě razantnější, zpřísnil by například ty pro hospody, bary, noční kluby a další podniky. „Pokud by bylo na mně, tak já bych takové podniky v deset večer zavřel, bez ohledu, zda v nich lidé sedí nebo stojí. Ale chápu, že je tady nějaká snaha udržet zčásti tyto podniky v chodu a nezničit firmám úplně jejich existenci,“ uvedl. Chtěl by především omezit sociální kontakt. „To znamená zrušit hromadné akce,” dodal.

Odklad voleb jako nejkrajnější možnost

Uvedl také, že případný odklad říjnových voleb považuje za nejkrajnější možnost. „Volby lze odložit na maximálně šest měsíců. Musel by být vyhlášen nouzový stav a současně by se musely Sněmovna i Senát shodnout na příslušném zákonu,“ uzavřel. Krajské volby se letos konají 2. a 3. října, stejně jako první kolo senátních voleb. Případné druhé kolo bude o týden později 9. a 10. října.

Zpracoval Rudolf Hruboň