Ministr vnitra Jan Hamáček; Foto: Repro Česká televize

Ministr vnitra Jan Hamáček; Foto: Repro Česká televize

Domácí

HAMÁČEK: Bez Zemana by to nešlo, díky ČÍNĚ dostaneme Česko z problémů

Do neděle by měly do Česka dorazit desítky milionů roušek i respirátorů, a to z Číny. „Pan prezident samozřejmě díky tomu, že má takové vztahy s Čínou, byl pro nás naprostý základ, bez něj by to nešlo,“ vysvětluje vicepremiér Hamáček, jak se to povedlo. Uvádí se to v článku na serveru Lidovky (viz ZDE).

Pomohl prezident i čínský velvyslanec

“Pan prezident samozřejmě díky tomu, že má takové vztahy s Čínou, byl pro nás naprostý základ, bez něj by to nešlo. I já tam mám dlouhodobě dobré vztahy. Je logické, že když to spadlo na mě nebo když jsem se rozhodl, že se pokusím v tomhle pomoci, ty kontakty jsem využil a samozřejmě jsem do toho zapojil všechny lidi, u kterých jsem předpokládal, že můžou pomoci,” uvedl Hamáček. Dále pomohla Česko-čínská komora vzájemné spolupráce, jejímž předsedou je Jaroslav Tvrdík a určitě čínská ambasáda v Praze, bez nich by to nešlo, pan velvyslanec byl velmi vstřícný,” dodal ministr vnitra.

První dodávky do konce týdne

“Dodávky z Číny budou přilétávat ve vlnách. První, co máme zajištěné a co jsme objednávali, je milion sto tisíc respirátorů FFP2 a pět milionů roušek. Pro tyhle dvě dodávky by měla odletět letadla Smartwings, to je celkem sedm letadel, která jsou teď na Ruzyni a pravděpodobně ve středu ráno, až přijde to poslední povolení, odstartují,” informoval místopředseda vlády o harmonogramu dodávek. Když odletí ve středu, tak by teoreticky ve čtvrtek nebo v pátek ráno měla dopravit do České republiky milion sto tisíc respirátorů a pět milionů roušek,” dodal Jan Hamáček.

Rudolf Hruboň