Hořící pneumatiky v ulicích města Hinche na Haiti; Foto: Hlas Ameriky / Wikimedia Commons

Hořící pneumatiky v ulicích města Hinche na Haiti; Foto: Hlas Ameriky / Wikimedia Commons

Zahraniční

HAITI zmítají nepokoje. USA podporují stávajícího prezidenta.

Již řadu dní v Haiti neutichají protivládní demonstrace. Obyvatelé karibského státu jsou nespokojeni s bující korupcí a tíživou hospodářskou situací. Demonstranti požadují rezignaci prezidenta země, za kterým stojí Spojené státy.

Prezident podezřelý z korupce

Nespokojení obyvatelé již několik dní okupují ulice největších měst Haiti včetně hlavního města země Port-au-Prince. Demonstranti pálí pneumatiky, vozidla a dochází ke střetům s policií. Jejich požadavkem je rezignace prezidenta Jovenala Moisiho, kterého obviňují z korupce. Prezident již od roku 2017 čelí tzv. aféře PetroCaribe. Současní úředníci a bývalí ministři se měli dopustit krádeže až dvou miliard dolarů z rozvojového programu Venezuely, v rámci kterého dopravovala do Haiti zlevněnou ropu.

Washington současného prezidenta podporuje

Washington na rozdíl od situace ve Venezuele, kde podpořil provládní demonstrace, dal jasně najevo, že stojí za současným prezidentem Haiti. Minulý týden Moise odmítl rezignovat a prohlásil, že nenechá zemi v rukou “ozbrojených gangů a překupníků drog”. Stalo se tak poté, co se ministr zahraničí Haiti Bocchit Edmond v pátek 15. února setkal s poradcem amerického prezidenta pro národní bezpečnost Johnem Boltonem. Bolton vyjádřil současné vládě plnou podporu.

Haiti je nejchudší zemí na americkém kontinentě

Podle Světové banky přes 60 % obyvatelstva žije za méně než dva dolary denně. Zemi v roce 2010 zdevastovalo silné zemětřesení, které zabilo přes dvě stě tisíc lidí. V roce 2016 ji pak zasáhl hurikán Michael, který unesl život kolem třem tisícům lidí a vážně poškodil infrastrukturu. Mnozí lidé se ocitli bez domova.

Rudolf Hruboň