Kosovský prezident Hashim Thaçi je mezi deseti osobami, které prokurátor zvláštního tribunálu v Haagu obžaloval z válečných zločinů a ze zločinů proti lidskosti, včetně téměř stovky vražd. Podle tiskových agentur o tom ve středu informoval prokurátorův úřad.
Zvláštní tribunál pro Kosovo
Zvláštní tribunál pro Kosovo byl po mnoha odkladech a silném nátlaku mezinárodního společenství na kosovské představitele schválen v roce 2015. Soudí bývalé velitele povstalců z Kosovské osvobozenecké armády (UÇK), která koncem 90. let vedla ozbrojený boj za odtržení tehdejší jihosrbské autonomní oblasti Kosovo. Ve středečním prohlášení prokurátora tribunálu se uvádí, že Thaçi a dalších devět podezřelých jsou trestně zodpovědní za téměř 100 vražd. Na svědomí mají podle dokumentu i další oběti z řad kosovských Albánců, Srbů a Romů a také politických odpůrců. Těch se týkají další body obžaloby spojené s mizením lidí, proti nimž bylo použito síly, s pronásledováním a s mučením.
Nepotrestané válečné zločiny
Hashim Thaçi byl v roce 1997 v Srbsku odsouzen na 10 let vězení. Za ozbrojeného boje proti srbským silám v letech 1998 a 1999 byl vrchním velitelem UÇK. Již v roce 2008 byl Mezinárodním tribunálem v Haagu pro zločiny spáchané v bývalé Jugoslávii obviněn, že v roce 1999 osobně organizoval únos až tří stovek kosovských Srbů, kteří byli převezeni do Albánie a tam jim byly lékaři odebírány tělesné orgány, které pak byly prodávány zájemcům v Evropě. Srbské oběti pak byly zavražděny a pohřbeny. Byl sice zatčen, ale zanedlouho propuštěn. Od roku 2016 je prezidentem samozvané Kosovské republiky. Díky svým kontaktům a laxnosti mezinárodního společenství v potírání válečných zločinů spáchaných kosovskými Albánci se Thaci před mezinárodní soud v Haagu dosud nedostal.
Rudolf Hruboň