Ilustrační foto: Repro TV Nova

Ilustrační foto: Repro TV Nova

Domácí

H-SYSTEM: Obyvatelé domů mají přijít o střechu nad hlavou. Potvrdil to Ústavní soud

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost družstva Svatopluk proti verdiktu Nejvyššího soudu (NS), podle kterého mají někdejší klienti H-Systemu vyklidit domy v Horoměřicích u Prahy. Nyní tedy konkurznímu správci Josefu Monsportovi nic nebrání v prodeji nemovitostí.

Domky si dostavěli z vlastních peněz

O vystěhování bývalých klientů H-Systemu rozhodl NS loni. Ten konstatoval, že konkurzní správce zkrachovalé stavební firmy Josef Monsport má právo zpeněžit nemovitosti spadající do konkurzní podstaty ve prospěch všech věřitelů. Proti tomu Svatopluk podal stížnost a konkurzní správce musel čekat na rozhodnutí ÚS. Členové stavebního družstva tvoří pouze část poškozených z kauzy zkrachovalé stavební firmy. Domky si sami dostavěli z vlastních peněz. Problém je ale v tom, že neměli souhlas konkurzního soudu.

Prodej je dle Monsporta prý nevyhnutelný

Podle konkurzního správce, bývalého komunistického prokurátora Josefa Monsporta (viz ZDE) je prý prodej domů nevyhnutelný. „Sejdeme se s věřitelským výborem a řekneme si co dál. Jisté je pouze to, že i před tímto rozhodnutím, byly ty nemovitosti určené k prodeji. K tomu dojde, ukládá to konkurzní zákon, zpeněžené musí být,“ nastínil další postup Monsport. Dál existuje šance, že by lidé v domech mohli zůstat. Podle konkurzního správce by je ale museli koupit. „Možnost dohody tam je, ale platí pravidla konkurzu. Když se něco prodává, dá se to veřejnosti na vědomí a kupuje ten, kdo nabídne vyšší cenu. V tomto směru mají neomezený přístup všichni,“ uvedl Monsport.

Josef Monsport; Reprofoto: Česká televize

Pro obyvatele domů je to katastrofa

Zástupce družstva Svatopluk Petr Junek v úterý uvedl, že zatím čerpá informace pouze z médií. Oficiálně od právníků zatím nic nevěděl. „Pokud je to pravda, tak je to hrůza a katastrofa. Hlavně se bojím o ty staré lidí, až se to dozvědí. Vůbec jsem si nedokázal představit, že by se Ústavní soud postavil proti našim lidským právům, uvedl Junek. K možnosti odkoupení domů od konkurzního správce se stavěl spíše skepticky. Předpokládá totiž, že věřitelé budou chtít domy prodat za co nejvíc peněz a cena nemovitostí se tak bude odvíjet od té na trhu.

Realitní tunel

Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu o miliardu korun. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení.

Rudolf Hruboň