Ilustrační foto: Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Wikimedia Commons

Zahraniční

GRUZIE: Americká vojenská laboratoř je podezřelá z vývoje biologických zbraní

Bývalý ministr státní bezpečnosti Gruzie Igor Giorgadze prohlásil, že v gruzínsko-americké laboratoři poblíž Tbilisi by se mohly konat tajné pokusy na lidech v souvislosti s vývojem biologických zbraní.

Žádost o vyšetřování

Na tiskové konferenci v Moskvě Giorgadze uvedl, že obdržel z Gruzie znepokojivé dokumenty které naznačují, že v laboratoři mohou být prováděny tajné pokusy na obyvatelích Gruzie, které mohou končit smrtelně. Giorgadze dále uvedl, že požádal dopisem amerického prezidenta Donalda Trumpa o zahájení vyšetřování.

Obavy Moskvy

Ruská strana opakovaně vyjádřila obavu, že Pentagon rozmístí „lékařské a biologické laboratoře v těsné blízkosti ruských hranic“. V roce 2015 ministerstvo zahraničních věcí Ruska uvedlo v této souvislosti laboratoř The Lugar Centre, v níž působí lékařská výzkumná jednotka americké armády. Moskva se obává, že se americké a gruzínské úřady snaží skrýt skutečný obsah práce jednotky americké armády, která studuje obzvláště nebezpečné infekční nemoci a proto požádá americké ministerstvo zahraničí o vysvětlení.

Odmítnutí Gruzie

Národní centrum pro kontrolu nemocí a veřejného zdraví Gruzie odmítlo prohlášení bývalého ministra. „Nic takového neprovádíme a vyzýváme všechny zainteresované k návštěvě laboratoře, aby se rozptýlily v tomto pochybnosti“, uvedly gruzínské úřady. Tbilisi považuje obavy za zbytečné a prohlašuje, že laboratoř se údajně zabývá výhradně vědeckým výzkumem.

The Lugar Centre

Tuto výzkumnou instituci založil bývalý americký senátor Richard G. Lugar. Oficiálně se má zabývat otázkami kolem „nešíření zbraní hromadného ničení, celosvětové potravinové bezpečnosti, energetické bezpečnosti, efektivity zahraniční pomoci a globálního rozvoje“ (viz ZDE).

Rudolf Hruboň