Uzavřená prodejna Prada; Foto: RIA Novosti

Uzavřená prodejna Prada; Foto: RIA Novosti

Ekonomika

GLOBAL TIMES: Západu se nepodařilo rozdrtit Rusko sankcemi

Oživení rublu na pozadí četných západních sankcí prokázalo nemožnost úplné izolace Ruska od globálního ekonomického systému, uvádí publicista serveru Global Times Bradley Blankenship (viz ZDE).

Rusové nepotřebují luxusní zboží

Iniciátoři sankcí byli přesvědčeni, že nová omezení tvrdě zasáhnou ruskou ekonomiku, způsobí šok mezi obyčejnými občany a donutí je zaútočit na ruské úřady požadující změnu zahraniční politiky. To se však, jak autor poznamenává, nestalo. „Navzdory nadějím Spojených států a na nich závislých zemí k hyperinflaci v Rusku nedošlo a ukázalo se, že luxusní zboží a západní rychlé občerstvení nejsou pro normální fungování ekonomiky tak nutné,“ vysvětlil. Skutečná hodnota je v energetickém sektoru, který zůstává ziskový díky velké závislosti Evropy na ruském zemním plynu. Spojené státy se proto podle novináře snaží „zaplnit tuto mezeru“, posílit svou pozici v regionu a snížit závislost Evropy na dodávkách z Ruska.

Ekonomická válka Západu proti Rusku

Po zahájení vojenské speciální operace na demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny Západ zesílil sankční tlak na Moskvu. Omezující opatření jsou namířena především proti bankovnímu sektoru a nabídce high-tech produktů. V Evropě jsou stále hlasitější výzvy ke snížení závislosti na ruských energetických zdrojích. Mnoho značek oznámilo stažení z Ruska. Kreml tyto sankce nazval bezprecedentní ekonomickou válkou, ale zdůraznil, že je na takový vývoj událostí připraven. Ruská centrální banka přijímá opatření ke stabilizaci situace na devizovém trhu; platby za dodávky plynu do nepřátelských zemí byly převedeny na rubly. Ruská vláda navíc připravila plán proti restriktivním opatřením, který zahrnuje asi stovku iniciativ.

Zpracoval Rudolf Hruboň