George Soros; Foto: Jeff Ooi / Wikimedia Commons

George Soros; Foto: Jeff Ooi / Wikimedia Commons

Společnost

GEORGE SOROS chce ještě více ovlivňovat svět. Dá na to miliardu dolarů

Americký miliardář maďarského původu George Soros poskytne jednu miliardu dolarů (22,7 miliardy korun) pro spuštění projektu globální univerzity, aby tak prý “čelil autoritářským režimům a podpořil úsilí o rychlejší reakci na klimatické změny.” Prohlásil to podle agentury Bloomberg ve čtvrtek na Světovém ekonomickém fóru v Davosu (viz ZDE).

Ovlivňování pod rouškou “vzdělávání”

Soros je již zakladatelem kontroverzní tzv. Středoevropské univerzity (CEU), která spolu s Bardovou vysokou školou v americkém státě New York má tvořit jádro globální univerzitní sítě. Nová instituce má nabídnout “mezinárodní vyučovací a výzkumnou platformu.” Ponese jméno Open Society University Network (OSUN). „Naše největší naděje spočívá v přístupu ke kvalitnímu vzdělání, obzvláště takovému, které posiluje samostatnost jedince rozvojem jeho kritického myšlení a zdůrazňováním akademické svobody,“ prohlásil obecně a neurčitě Soros k náplni práce nové instituce, která chce ovlivňovat veřejné mínění obyvatel světa podle jeho představ. Vznikající OSUN považuje Soros za unikátní projekt. „V první fázi těsněji propojí existující síť. Ve druhé fázi tuto síť otevřeme dalším institucím, které se chtějí připojit,“ uvedl. „Abych ukázal náš závazek k OSUN, tak na to přispějeme jednou miliardou dolarů. Globální síť ale nebudeme budovat sami, budeme potřebovat partnerské instituce a podporovatele z celého světa, aby se k nám připojili,“ dodal.

V rodném Maďarsku jej odmítají

Zmíněná tzv. Středoevropská univerzita, která se má stát základem nového projektu, byla nucena vloni přesunout své sídlo z Maďarska do Vídně poté, co maďarská vláda premiéra Viktora Orbána nepovolila další činnost této instituce v Budapešti. Orbán považuje Sorose za ohrožení demokracie a nezávislých národních států. Kvůli porušování maďarských zákonů musela z Budapešti odejít také miliardářova nadace Open Society Foundation (OSF), která propaguje tzv. “otevřenou společnost podporou vzdělání, nezávislých médií, veřejného zdravotnictví a sociálních, právních a ekonomických reforem,” jak tvrdí Soros. Ve skutečnosti je OSF vlivovou organizací, která zakládá a podporuje po světě síť tzv. neziskových organizací, které potom mají za úkol podrývat autoritu vlád v jednotlivých národních státech s cílem vytvoření multikulturní “otevřené společnosti” podle Sorosových představ.

Majetek vzniklý ze spekulací

George Soros je americký spekulant a multimiliardář židovského původu narozený v Maďarsku. V roce 1969 založil Soros Fund Management, v roce 1973 pak založil Quantum Fund, jeden z prvních tzv. hedgeových fondů, které nepodléhají téměř žádné regulaci, považují se za vysoce rizikové investice a přispěly k posledním ekonomickým a finančním krizím ve světě. Během deseti let se Sorosovi navrátilo přes 4000 % vkladu, což je základem jeho bohatství. Soros investoval na nemovitostním trhu, do růstu akcií, ropy, ale také sázel naopak na pokles hodnoty akcií. Nejznámější spekulací George Sorose a jeho společnosti byla spekulace na pokles hodnoty britské měny v roce 1992, která mu vynesla 1 miliardu liber. Tento den je označován ve Velké Británii jako Black Wednesday (Černá středa). V roce 2005 byl ve Francii odsouzen v trestní věci za insider trading (zneužití informací v obchodním styku).

Zdroj: Wikipedia.org

Rudolf Hruboň