V souvislosti s úmrtím bývalého amerického prezidenta George Bushe se v našich mainstreamových médiích rozšířila nekritická adorující kampaň. Nemluví se v té souvislosti o mnohých záporných činech během jeho působení v různých veřejných funkcích.
Podpora diktátorů
Za jeho působení jako ředitele CIA v letech 1976–1977 byly ze strany CIA z důvodu boje proti komunistické hrozbě aktivně podporovány latinskoamerické diktátorské režimy jako vojenská junta v Argentině nebo vojenská diktatura v Chile a jejich boj proti levicově smýšlejícím osobám a disidentům v rámci tzv. Operace Kondor.
Aféra Írán-Contras
V roce 1986 propukla aféra Írán-Contras, která byla největším politickým skandálem ve Spojených státech v 80. letech. Bylo odhaleno, že Reaganova administrativa prodávala v rozporu s americkými zákony zbraně Íránu, který válčil proti Iráku v irácko–íránské válce, a z výtěžku tajně financovala protivládní povstalce v Nikaragui, známé jako Contras. Přestože Bush popřel, že by o těchto obchodech věděl, do svého deníku si tehdy poznamenal: „Jsem jedním z mála lidí, kteří znají všechny detaily té věci“. Jako prezident v roce 1992 omilostnil několik lidí zapletených do aféry Írán-Contras, včetně bývalého ministra obrany Caspara Weinbergera.
Sestřelení íránského civilního letadla
Navzdory tajným dodávkám zbraní do Íránu Spojené státy v irácko–íránské válce otevřeně podporovaly režim Saddáma Husajna a v roce 1988 dokonce Iráku dodaly informace ke čtyřem chemickým útokům na íránské jednotky na poloostrově Fao. V roce 1988 americký křižník USS Vincennes omylem sestřelil íránské civilní letadlo Iran Air 655, na jehož palubě zahynulo 290 lidí. Bush sestřelení označil za „nešťastný incident“, veřejně ale prohlásil, že bez ohledu na fakta se za sestřelení letadla íránských státních aerolinek v íránském vzdušném prostoru Íránu nikdy neomluví.
Invaze do Panamy
Panamský prezident Manuel Noriega, který byl v 80. letech spojencem Spojených států, s nimiž spolupracoval při podpoře povstaleckých Contras v Nikaragui, upadl později v USA v nemilost. V květnu 1989 se v Panamě konaly volby, které vyhrála Američany podporovaná opozice vedená Guillermo Endaraem, jejichž výsledky vláda vedená Noriegou zamítla. Noriega následně potlačil Američany podporovaný vojenský převrat. Nakonec Bush nařídil invazi do Panamy s cílem zatknout Noriegu. V lednu 1990 byl Noriega zatčen a ve zmanipulovaném procesu v roce 1993 odsouzen ke 30 letům vězení. Podporu nové loutkové vládě pak Bush vyjádřil během oficiální návštěvy o dva roky později.
Zdroj: Wikipedia.org
-rh-