Generál Jiří Šedivý; Foto: Repro E15.cz

Generál Jiří Šedivý; Foto: Repro E15.cz

Domácí

GENERÁL ŠEDIVÝ: Ruskou prioritou zůstává Donbas a Luhansk

Ukrajinská armáda v pondělí oznámila, že zahájila údajnou ofenzivu na jihu země. Pokračovat na Krym ale není reálné, uvedl v rozhovoru pro deník iDNES generál Jiří Šedivý (viz ZDE).

Ukrajinci ofenzivu prozradili dopředu

První fáze ofenzivy bude podle něj dokončena během podzimu s tím, že hlavní zájem Rusů je obsadit oblast Donbasu. Putin nechce zastavit válku a se zamrznutím Dněpru přijdou další útoky, míní Šedivý. Na Ukrajině dochází k pokusu o zásadní obrat, podle generála Jiřího Šedivého ale zatím není jasné, zda se ukrajinským silám podaří prolomit druhou a třetí ruskou obrannou linii. Jako zásadní chybu vidí předčasné oznámení, že se Ukrajina chystá na jihu provést strategickou ofenzívu. To podle něj dalo Rusku možnost posílit obranu Chersonské oblasti.

Ruskou prioritou je nyní Donbas a Luhansk

„Původní úmysl Ukrajinců pokračovat na Krym teď pravděpodobně není reálný,“ uvedl Šedivý. První fáze údajné invaze bude podle něj ukončena tím, že Ukrajina dosáhne pravého břehu Dněpru, další fáze by mohly pokračovat na jaře. Podle něj by Rusové mohli už na podzim zahájit rozsáhlejší ofenzivu, která by měla za úkol obsadit zbylé části Luhanské a Doněcké oblasti. Rusko momentálně podle Šedivého cvičí zhruba 60 tisíc nově rekrutovaných vojáků v rámci třetího armádního sboru. „O záměrech tohoto sboru toho zatím mnoho nevíme. Jsou to nově rekrutovaní vojáci,“ dodal.

Zpracoval Rudolf Hruboň