Ilustrace: pixabay.com

Ilustrace: pixabay.com

Společnost

GENERACE: Mileniálové chtějí zatřást ekonomikou a zachránit klima

Nerovnost, oligarchie, klimatické změny. Nastupující generace Mileniálů hledá lék v socialismu. Uvádí se to v článku britského listu The Economist (viz ZDE).

Nejde přitom o marginálii

V Británii ho otevřeně hlásá hlavní opoziční předák Jeremy Corbyn, ve Spojených státech se k němu hlásí hned několik demokratických kandidátů do nadcházejících prezidentských voleb a největší hvězdou tamní politické scény je nová osmadvacetiletá kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortez. Mladá politička z New Yorku – známá již dnes v Americe pod domáckou zkratkou AOC, podobně historické postavy typu JFK nebo FDR – otevřeně skloňuje slovo socialismus v zemi, kde tento termín ještě celkem donedávna odkazoval k Moskvě, tedy k údajnému úhlavnímu nepříteli tzv. svobodné západní společnosti. K čemu bude odkazovat v rukou nastupující generace, ještě není úplně jasné.

Kapitalismus selhal

Na počátku socialistické obrody stojí samozřejmě chmurná nespokojenost. Noví socialisté popisují dnešní stav společnosti jako tragédii epických rozměrů: od stoupající nerovnosti přes obtížný start mladých do života a koncentraci moci v rukou nadnárodní oligarchie až po rozjezd globální ekologické katastrofy. Kapitalismus v jejich očích podle mnoha měřítek selhal.

Lékem je návrat vůdčí role státu

Pesimismus stoupenců socialismu je podobně temný jako apokalyptické vize nostalgiků na populistické pravici, ale příznaky choroby i medicína se pochopitelně liší. Lékem je mohutný návrat vůdčí role státu. Daně, přerozdělování, regulace, státem řízené infrastrukturní projekty. Návrhů a teorií je mnoho, jistým ztělesněním snad může být čerstvý generální plán na přestavbu americké ekonomiky New Green Deal (Nový zelený úděl), na němž se podílela právě AOC. Projekt se ani tak nehemží daněmi z produkce uhlíku, spíše právě obrovskými infrastrukturními projekty a v jedné z verzí také návrhem, aby stát zajistil povinně práci každému, kdo o to projeví zájem.

Přerozdělování příjmů a majetku

Odpověď na otázku, kde vzít peníze, nepřekvapí. Stoupenci socialismu míří nejen na přerozdělení příjmů, ale také již existujícího majetku – a argumentem je jeho propojenost s reálnou mocí. Britští labouristé tak mají například v programu nucené předání 10 procent akcií firem s více než 250 zaměstnanci do rukou pracujících kolektivů, které tak získají podíl na rozhodování a také přístup k dividendám.

Vyrovnané státní rozpočty

Do módy se také dostává ekonomická teorie, podle níž není nutné, aby vlády usilovaly o vyrovnané rozpočty: jediným limitem půjčování a tištění “zdrojů” je podle nich inflace, jež se nedostaví, dokud ekonomika nedosáhne své plné kapacity. A pochopitelně daně namířené proti bohatým – nikoliv pouze daně z příjmů, ale již z nabitého majetku. Americký prezidentská kandidátka Elizabeth Warren tak předpokládá každoroční “očesání” Američanů s majetkem nad 50 miliónů dolarů o dvě procenta; ti, kteří vlastní více než miliardu, pak přijdou o tři procenta.

Rudolf Hruboň