Sídlo společnosti Gazprom; Foto: http://www.n-g-k.ru/

Sídlo společnosti Gazprom; Foto: http://www.n-g-k.ru/

Zahraniční

GAZPROM ZAČAL PLNIT podzemní zásobníky plynu v Evropě

Gazprom začal plnit podzemní zásobníky plynu v Evropě, uvedla společnost.„Gazprom schválil a zahájil plán přečerpání plynu do pěti evropských podzemních zásobníků na listopad. Byly stanoveny objemy a trasy přepravy,“ uvádí se v oficiální zprávě společnosti.

Zásobníky v Rakousku a Německu

Společnost již dříve dokončila plnění podzemních zásobníků plynu v Rusku pro zajištění nepřetržitého zásobování domácího trhu v zimě, poté měla začít zvyšovat dodávky do svých evropských zásobníků. Příslušné pokyny dal ruský prezident Vladimir Putin. Prezident hovořil přímo o skladech v Rakousku a Německu. Právě v těchto dvou zemích má Gazprom pět zařízení PZP – německé Jemgum, Katarina, Reden, Etzel a rakouský Haidach. Aktivní čerpání mělo začít 8. listopadu. V úterý začaly dodávky již znatelně stoupat.

Ceny plynu v Evropě začínají klesat

Ceny plynu v Evropě v posledních měsících prudce stouply. Ještě na začátku srpna se futures obchodovaly za 515 dolarů za tisíc metrů krychlových, ale do konce září se více než zdvojnásobily a 6. října vyskočily na historické maximum 1937 dolarů. To vše zvyšuje cenu elektřiny pro obyvatele EU. Odborníci se domnívají, že důvodem tohoto stavu je nízká úroveň skladovacích kapacit na kontinentu, omezená nabídka od dodavatelů a vysoká poptávka po LNG v Asii. Po Putinových pokynech ke zvýšení dodávek začala cena plynu v Evropě opět klesat.

Zpracoval Rudolf Hruboň