Šéf německého Spolkového kriminálního úřadu (BKA) Holger Münch upozornil v televizi ARD na růst podílu imigrantů na kriminalitě: “Ve třetině všech našich vyšetřování figurovali jako podezřelí také imigranti – budeme muset tento jev velmi pečlivě sledovat.” Uvádí se to v článku Gatestone Institutu (viz ZDE).
Imigranti konkurují zavedeným zločincům
Zdá se, že Münch poukazoval na skutečnost, že imigranti, kteří přišli do Německa ze Sýrie, Iráku a dalších zemí během migrační krize v letech 2015–2016, nyní začínají konkurovat již v zemi zavedeným libanonským zločineckým rodinným klanům, jejichž zakladatelé přišli do Německa koncem 70. let minulého století během občanské války v Libanonu. Německé úřady se obávají, že toto soupeření vyústí v ještě větší násilí: Někteří z nově příchozích mají “bojové zkušenosti” ze svého pobytu ve válečných zónách, řekl v rozhovoru pro ARD policejní šéf města Essen Frank Richter. “Samozřejmě,” dodal, “to bychom zde potom měli úplně jinou situaci, než jaké čelíme v současné době.”
Klany se chovají jako někde v poušti
Zločinecké rodinné klany ze Středního východu jsou již teď velkým problémem. “Po celá desetiletí zavírala policie oči nad kriminalitou rozvětvených zločineckých rodin, částečně proto, aby nebyla obviněna z rasové diskriminace. Díky tomu jsou dnešní problémy ještě složitější, protože se klanové struktury upevnily, vytvořily se celé paralelní společnosti a náš nepřítel zesílil,” uvádí ve svém článku server Deutsche Welle (viz ZDE). “Klany se chovají v německém prostředí jako v kmenovém společenství někde v poušti. Všechno mimo klan je nepřátelské území, které je možné plundrovat,” prohlásil v rozhovoru pro německý časopis The German Times Ralph Ghadban, libanonsko-německý politolog a přední odborník na zločinecké klany v Německu (viz ZDE).
Policie prosazuje politiku nulové tolerance
Německá policie se snaží tento problém řešit politikou nulové tolerance, ale otázkou je, zda je tento přístup dostatečný, uvádí ve svém článku francouzský server France24 (viz ZDE). Podle Ralpha Ghadbana: “Politika, která konečně uznává problém trestné činnosti páchané klany, policejní složky, které provádí velmi často razie, a soudnictví, které používá všechny zákonné prostředky, to všechno dohromady stále nestačí.” Podle Falka Lieckeho, poradce pro mládež a zdraví, je německý stát těmto klanům “k smíchu a je pro ně snadným zdrojem bezpracné existence.” Podle Andrease Geisela, berlínského ministra vnitra, bude boj s kriminalitou klanů trvat “desetiletí”: “Není to sprint, je to běh na dlouhou trať,” říká.
Redakčně upravil Rudolf Hruboň