Bývalá členka Sněmovny reprezentantů USA Tulsi Gabbardová; Foto: Gage Skidmore / Wikimedia Commons

Bývalá členka Sněmovny reprezentantů USA Tulsi Gabbardová; Foto: Gage Skidmore / Wikimedia Commons

Zahraniční

GABBARDOVÁ: Západ podporuje na Ukrajině nedemokratický režim

Bývalá členka Sněmovny reprezentantů a kandidátka na prezidentku USA Tulsi Gabbardová se ohradila proti mainstreamovým západním médiím, které podle jejího přesvědčení zaujatě informují o politickém dění uvnitř Ukrajiny.

Ukrajina je nedemokratický režim

Někdejší kandidátka na prezidentku USA obvinila kyjevský režim z pronásledování svých oponentů a cenzury vůči nepohodlným opozičním médiím. Ve videu zveřejněném na své oficiální stránce na Twitteru Tulsi Gabbardová zpochybnila tvrzení o tom, že Ukrajina je demokratickým státem, jak to pravidelně tvrdí mainstreamová média. Americká politička poukazuje na to, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho okolí uplatňuje nedemokratické nástroje politického boje, jako třeba cenzura nepohodlných médií a pronásledování opozičních politiků.

„Teď něco o tom, co vám mainstreamová média neřeknou. Váleční štváči tvrdí, že my musíme chránit Ukrajinu, protože to je, v uvozovkách, demokracie. Ale oni prostě lžou. Ukrajina ve skutečnosti není žádnou demokracií. Například, ukrajinský prezident se snaží udržet svou moc tím, že uzavřel tři televizní stanice, které otevřeně kritizovaly jeho osobu a jeho politiku. Kromě toho prezident Ukrajiny uvěznil hlavu opoziční politické strany, která skončila na druhém místě ve volbách,“ uvádí Gabbardová ve svém videu. Dále Gabbardová připomíná, že ruský prezident Vladimir Putin čelí kritice ze strany USA právě kvůli tomu, že údajně používá stejné nástroje, zatímco ukrajinská vláda to všechno dělá s podporou USA.

Uzavření televizních stanic a pronásledování oponentů

V loňském roce byl ukrajinský poslanec a jeden z lídrů politické strany Opoziční platforma – Za život Viktor Medvedčuk obviněn z vlastizrady a podpory činnosti teroristických skupin. Následně byl poslán do domácího vězení, v němž se opozičník nachází dodnes. Kromě toho byl Medvedčukovi zmrazen majetek a prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj zavedl tzv. sankce proti třem televizním stanicím (112 Ukrajina, ZIK a Newsone), za jejichž skutečného vlastníka se považuje právě Viktor Medvedčuk, v důsledku čehož všechny zmíněné televizní kanály musely ukončit své vysílání.

Členové Medvedčukovy strany jsou přesvědčení, že ve skutečnosti jde o politické pronásledování Viktora Medvedčuka jako jednoho z nejsilnějších oponentů prezidenta ze strany současné ukrajinské vlády či Kanceláře prezidenta Zelenského. Minulý týden na Ukrajině byly uvaleny sankce proti řadě firem, které vlastní televizní kanál NAŠ. Zakladatelem této televizní stanice je opoziční politik a předseda strany NAŠI Jevhenij Murajev. Murajev je zastáncem neblokového statutu Ukrajiny, a také zastáncem decentralizace Ukrajiny a udělení zvláštního statutu všem regionům, včetně Donbasu.

Zpracoval Rudolf Hruboň