Ilustrační foto: Americká armáda / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Americká armáda / Wikimedia Commons

Zahraniční

FRAŠKA: USA počtvrté zvýšily počet raněných vojáků v Iráku. Nyní jich je už 109

Počet amerických vojáků, kteří utrpěli při lednovém útoku Íránu na vojenskou základnu USA v Iráku, vystoupal na 109. Podle agentury AP to v úterý oznámil Pentagon. Americké úřady bezprostředně po incidentu tvrdily, že zraněn nebyl nikdo.

Opakované navyšování počtu zraněných

Od té doby se však oficiálně nahlášený počet poraněných vojáků zvýšil již počtvrté. Úterní údaj představuje značný nárůst nových případů oproti naposledy oznámeným 64 vojákům se zraněním mozku. Symptomy “poranění mozku”, které však Američané blíže nespecifikovali, se totiž prý mohou projevit až po delší době a dotyčný je také může až později zaznamenat a nahlásit. Podle Pentagonu je 76 ze zraněných vojáků již zpátky ve službě, zatímco 26 z nich se léčí v Německu či ve Spojených státech. Zbylých sedm je na cestě z Iráku do Německa, kde bude posouzen jejich stav a případně absolvují léčbu.

Odveta za vraždu íránského generála

Íránský raketový útok na základnu Ajn al-Asad v Iráku byl odvetou Teheránu za vraždu vysoce postaveného íránského generála Kásema Solejmáního při americkém teroristickém útoku na letišti poblíž Bagdádu na začátku letošního roku. Prezident Donald Trump bezprostředně po útoku prohlásil, že nebyl zraněn žádný z amerických vojáků. V souvislosti se stoupajícím počtem zraněných vojáků po triviálním útoku nyní vyvstává otázka ohledně skutečné bojeschopnosti americké armády, kterou minulý týden ve svém projevu označil Trump za “největší a nejsilnější na světě”. Je totiž známo, že americká armáda se potýká s mnoha problémy (viz ZDE).

Rudolf Hruboň