Vakcína firmy Johnson & Johnson; Foto: jnj.com

Vakcína firmy Johnson & Johnson; Foto: jnj.com

Zahraniční

FRAŠKA: Johnson & Johnson nedodá vakcíny, protože nemá lahvičky a víčka

Americká společnost Johnson & Johnson (J&J) drží kuriózní prvenství. Evropská léková agentura (EMA) sice 11. března udělila souhlas s užitím její vakcíny, společnost je ale první, která očkovací látku nemá ihned k dispozici, píše deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Na neschopnost výrobce doplatí Evropané

Vakcína byla vyvinuta v Nizozemsku a částečně se vyrábí v Belgii, ovšem očkovací látka se plní do balení ve Spojených státech. V Evropské unii neexistují „vlastní plnicí a uzavírací systémy“, uvedl poslanec německé sociální demokracie (SPD) Tiemo Wölken. Vzhledem k tomu, že USA zavedly zákaz vývozu, společnost Johnson & Johnson řeší rozsáhlý logistický problém. Původně firma plánovala, že vakcíny bude do Evropské unie dodávat už v průběhu druhého čtvrtletí roku 2021. Dodávky v druhé polovině dubna společnost prý „nemohla zaručit“, uvedl Johan Van Hoof, vedoucí výzkumu očkovací divize J&J. Společnost by měla do poloviny roku dodat unijním zemím 55 milionů dávek. Celkem má EU na základě společné smlouvy získat 200 milionů dávek s možností stejné množství přednostně dokoupit. Kdy ale budou vakcíny skutečně dodány teď nikdo není schopen zaručit.

Situace připomíná slavnou humornou scénku

Důvod, proč nemůže společnost vakcíny dodávat, připomíná legendární scénku s Jiřím Lábusem a Oldřichem Kaiserem, v níž referent Kubrt zjišťuje, že „nepřišly gumičky”. Jen s tím rozdílem, že tentokrát jsou na vině víčka:

Zpracoval Rudolf Hruboň