Ilustrační foto: Hlas Ameriky / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Hlas Ameriky / Wikimedia Commons

Zahraniční

FRANKFURTER ALLGEMEINE: Fiasko povstání Guaidóa proti Madurovi

Výzva k pomoci mezinárodního společenství, o kterou požádal dočasný „prezident“ Venezuely Juan Guaidó, svědčí o jeho bezmocnosti, uvádějí ve svém článku německé noviny Frankfurter Allgemeine (viz ZDE).

Bezmocnost opozice

Portál uvádí, že slova Guaidóa o tom, že „kvůli osvobození naší vlasti musíme mít na paměti všechny metody” jsou projevem bezmocnosti opozičního bloku. Navíc noviny zdůrazňují, že tato slabost Guaidóa může být využita legitimním prezidentem Venezuely Nicolásem Madurem jako důkaz toho, že jeho protivník chce zemi společně s jejími bohatými zdroji hodit na oltář severoamerického imperialismu.

Plány Guaidóa jsou pryč

Ještě před měsícem Guaidó organizoval demonstrace, dával různé rozhovory, organizoval kampaň mezinárodní pomoci a dokonce plánoval koncert na povzbuzení přívrženců. Jeho plány jsou ale pryč, konstatuje článek. Pouze malá část venezuelských vojáků přešla na jeho stranu, většina humanitárního nákladu se do Venezuely nedostala a Maduro nadále kontroluje armádu.

Spojené státy se nechtějí vzdát

Frankfurter Allgemeine dodává, že ani vzhledem k tomuto vývoji se venezuelská opozice nehodlá vzdát, což je vyjádřeno velkou podporou ze strany USA. Zejména americký ministr zahraničí Mike Pompeo pohrozil následky těm, kteří budou bránit “demokratickým” změnám ve Venezuele. V článku se uvádí, že situace ve Venezuele se může vyvíjet jakýmkoliv směrem a neexistuje pro ni určitý scénář. „Není jasné ani to, jestli se Guaidó dokáže po vystoupení v Kolumbii vrátit do Caracasu,” píší na závěr noviny.

Rudolf Hruboň