Bavorský premiér a předseda Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder; Foto: Christian Horvat / Wikimedia Commons

Bavorský premiér a předseda Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder; Foto: Christian Horvat / Wikimedia Commons

Zahraniční

FRANKFUKTER ALLGEMEINE: “Už bylo dost raket”, prohlásil k politice Západu vůči Rusku bavorský premiér

Rusko nemá sedět ve světové politice na „trestné lavici“, prohlásil v interview pro německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung (F.A.Z., viz ZDE) bavorský premiér a předseda Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder. Poznamenal, že i když je zastáncem transatlantické spolupráce, v Bavorsku vždy volili kurs na dialog s Ruskem.

“NATO je o bezpečnosti a nikoliv o ekonomice”

„Jelikož se chceme vzdát uhlí a jaderné energie, jsou pro Německo důležité jakékoli varianty, jež pomohou zajistit spolehlivé zásobování energií. Nedovedu pochopit, proč má být doprava plynu z Ruska potrubím přes Ukrajinu spolehlivější než přímé dodávky z Ruska do Německa,” řekl. Ve sporu o projekt plynovodu Nord Stream 2 Markus Söder naléhá na americkou vládu, aby zvýšila své porozumění. “NATO je o bezpečnosti a nikoliv o ekonomice”, říká předseda vlády Bavorska v rozhovoru pro F.A.Z..

USA chtějí prodávat svůj plyn namísto ruského

Přitom, jak soudí Söder, je Washington proti tomu, aby Evropa kupovala plyn na Východě, pouze proto, že USA samy chtějí prodávat plyn EU. Evropský parlament přijal v prosinci 2018 rezoluci, která vyzývá k zrušení výstavby Severního proudu 2, protože je to údajně politický projekt ohrožující bezpečnost EU. V rezoluci se rovněž mluví o „klíčové úloze” Ukrajiny v zabezpečení Evropy energií. Moskva nejednou vyzývala, aby plynovod nebyl chápán jako nástroj vlivu.

Rudolf Hruboň