Ilustrační foto: Hamada Elrasam (VOA) / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Hamada Elrasam (VOA) / Wikimedia Commons

Zahraniční

FRANCIE: Už 150 městských čtvrtí drží islamisté, hlásí zpravodajská služba

Francouzský list Le Journal du Dimanche (JDD) informoval, že podle tajné zprávy francouzské kontrarozvědky DGSI už 150 čtvrtí a předměstí francouzských měst ovládají radikální islamisté (viz ZDE).

Vzestup islamistického vlivu

Zatímco francouzský prezident Emmanuel Macron po říjnovém vražedném útoku islamisty přímo uvnitř policejního ředitelství prohlásil, že boj proti komunitářství a islamismu představuje „zásadní boj“, výkonné orgány nyní aktivně hledají způsoby, které by tomuto fenoménu čelily. A rozsah práce je obrovský, protože varovné signály o vzestupu islamistického vlivu v mnoha čtvrtích francouzských měst, ale také v oblastech veřejného života, jako jsou vzdělávání, sport i zdravotnictví, narůstají.

Tajný dokument

JDD uvádí, že 5. ledna, po útoku islamisty nožem ve městě Villejuif na jihu Paříže, ministr vnitra Christophe Castaner poslal prefektům telegram, v němž je požádal, aby svolali tzv. hodnotící skupiny GED, které v jednotlivých departmentech sdružují představitele zpravodajských služeb, justiční policie, správu věznic, četnictvo, policii, apod. pod dohledem státního zástupce a vedením prefekta, s tím, že kontrarozvědka DGSI nově zmapovala 150 čtvrtí a předměstí francouzských měst, které už „drží“ v rukou islamisté. Jak uvádí JDD, dokument, který je klasifikovaný jako tajný, nebyl s výjimkou ministra vnitra předložen ani ministrům dotčených rezortů.

Boj proti islamismu novou prioritou

Už na konci listopadu poslal ministr vnitra Castaner prefektům oběžník, v němž uvedl, že boj proti islamismu představuje „novou osu jejich činnosti“. Ministr naléhá na státní služby, aby trvaly na sledování jevů jako předčasného ukončování školní docházky a dodržování předpisů v oblastech jako je hygiena, sportovní činnosti, podvody, praní špinavých peněz a to vše v souvislosti s přistěhovaleckými komunitami. Cílem podle listu je mimo jiné konečně propojit informace, které se vůbec nesdílejí.

Rudolf Hruboň