Ilustrační foto: Repro YouTube.com

Ilustrační foto: Repro YouTube.com

Zahraniční

FRANCIE: Stávka v dopravě přepisuje rekordy

Ve Francii pokračuje stávka pracovníků v dopravě, která vstoupila do 23. dne, a překonala tak protestní akci z roku 1995, která trvala 22 dní. Brzy však může padnout i mnohem starší rekord z přelomu let 1986 a 1987, kdy stávka trvala 28 dnů, upozornila agentura AFP.

Stávka za důstojné důchody

Zaměstnanci stávkují zejména kvůli ohrožení dřívějších odchodů do důchodu. V Paříži i v pátek zůstalo zavřených pět linek metra a silně omezený provoz byl i na železnici. Na trať nevyjela polovina vysokorychlostních vlaků a podobně na tom byly i příměstské linky. Stejně bude podle odborů vypadat provoz rovněž na Silvestra, kdy pojede podle jízdního řádu jen zhruba 45 procent rychlovlaků TGV, na Nový rok jich bude jen 35 procent. Kvůli stávce v pátek nefungovaly ani dvě z osmi ropných rafinérií v zemi.

Macron nechce ustoupit

Odbory chtějí v aktuálním protestu dál pokračovat, a to přinejmenším do 7. ledna, kdy se má konat další kolo jednání mezi odboráři a vládou. Zaměstnanci železnic a pařížského dopravního podniku, ke kterým se během několika dní v uplynulých týdnech připojili také učitelé, policisté, hasiči, pracovníci v justici či popeláři, protestují proti důchodové reformě, kterou chystá prezident Emmanuel Macron. Příslušníci některých profesí by po reformě přišli o výhody, hlavně o předčasný odchod do důchodu. Prezident Emmanuel Macron ale zatím nehodlá odborům ustoupit.

Rudolf Hruboň