Francouzský prezident Emmanuel Macron; Foto: Estonské předsednictví EU2017EE / Wikimedia Commons

Francouzský prezident Emmanuel Macron; Foto: Estonské předsednictví EU2017EE / Wikimedia Commons

Zahraniční

FRANCIE: Prezident Macron zakládá vesmírné vojsko, problémy Francouzů ho nezajímají

Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil, že země zřídí v brzké budoucnosti vojenské velitelství ozbrojených vesmírných sil, napsala agentura DPA. Na aktuální protesty Francouzů sdružených ve hnutí Žlutých vest přitom nijak nereagoval.

Vesmír jako “nová oblast konfrontace”

„Abychom zajistili rozvoj a zdokonalení našich schopností ve vesmíru, bude letos v září vytvořeno velké vesmírné velitelství v rámci letectva,“ řekl Macron během sobotního projevu k armádě v předvečer státního svátku. Později půjde o zcela autonomní novou složku armády. Vesmír je podle Macrona „nová oblast konfrontace“. Jde podle něj také o lepší ochranu francouzských satelitů. Podrobnosti by měla zveřejnit ministryně obrany Florence Parlyová.

Vesmír chtějí vojensky ovládnout USA i NATO

Jak jsme nedávno informovali (viz ZDE), podobný plán oznámil už letos v únoru americký prezident Donald Trump. Spojené státy koketují s přenesením války do vesmíru již od 80. let minulého století, když v březnu 1983 ohlásil prezident Ronald Reagan spuštění tzv. Strategické obranné iniciativy, výzkumného programu s cílem rozvíjet systém, který by zničil nepřátelské mezikontinentální balistické střely. Svůj plán na vojenské ovládnutí vesmíru oznámila nedávno i Severoatlantická aliance (viz ZDE).

Rudolf Hruboň