Francouzský ministr financí Bruno Le Maire; Foto: Jacques Paquier / Wikimedia Commons

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire; Foto: Jacques Paquier / Wikimedia Commons

Ekonomika

FRANCIE PODLEHLA nátlaku USA a digitální daň odložila

Francie ustoupila Spojeným státům ve sporu kolem takzvané digitální daně. Francouzský ministr financí Bruno Le Maire uvedl, že Francie odloží výběr digitální daně na konec roku a USA na oplátku prozatím nezavedou odvetná cla. Informují o tom agentury AP a Reuters.

Američané vyhrožovali 100% cly

Francouzský parlament schválil digitální daň loni v červenci. Daň má 3% sazbu a týká se firem, které mají ve Francii příjmy nad 25 milionů eur (téměř 629 milionů Kč), celosvětově pak více než 750 milionů eur (téměř 19 miliard Kč). Washington má obavy z negativních dopadů nové daně na americké technologické podniky a začátkem prosince varoval, že by v rámci odvety mohl uvalit až 100% dodatečná cla na dovoz francouzského zboží v hodnotě 2,4 miliardy dolarů (přes 54 miliard Kč) ročně, včetně šumivého vína, kabelek, sýrů a dalších výrobků.

Česko chce zavést daň také

Zavedení digitální daně plánuje také Česká republika. Vláda 7% digitální daň pro velké internetové firmy schválila loni, návrh v úvodním kole podpořila také Sněmovna. Nyní ho posoudí rozpočtový výbor. Hospodářské noviny začátkem týdne s odvoláním na americký vládní zdroj uvedly, že Spojené státy kvůli plánované digitální dani hrozí České republice odvetou. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) k tomu prohlásil, že “USA rozumí” (viz ZDE). Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nicméně uvedla, že se případné odvety USA neobává.

Rudolf Hruboň