Marine Le Pen, předsedkyně francouzského Národního sdružení; Foto: Antoine Bayet / Wikimedia Commons

Marine Le Pen, předsedkyně francouzského Národního sdružení; Foto: Antoine Bayet / Wikimedia Commons

Zahraniční

FRANCIE: Le Penová vítězí nad Macronem v boji o křesla do EP

Národní sdružení Marine Le Penové vyhrálo volby do Evropského parlamentu ve Francii. V očekávaném souboji s proevropskou stranou prezidenta Emmanuela Macrona získalo podle prvních odhadů 24,2 procenta hlasů, zatímco Macronova koalice Obroda je s 22,4 procenty druhá.

Stoupající preference Le Penové

Le Penová, která v kampani tradičně sázela na protiunijní rétoriku, tak potvrdila stoupající trend svých preferencí z posledních průzkumů. Macronova strana šla do voleb s naivní ambicí vyhrát v době poznamenané protesty takzvaného hnutí Žlutých vest. Ty protestují již přes půl roku proti antisociální politice prezidenta Macrona.

Francie je rozdělenou společností

Neutuchající protesty hnutí Žlutých vest ukazují na hlubší problémy ve francouzské společnosti, kde se vytratila střední třída a zůstala pouze hrstka zbohatlíků a většina sociálně slabých občanů. Proto protesty proti vládě prezidenta Macrona neutuchají a stále pokračují. Protestující jsou sociálně ohrožení obyvatelé Francie, kteří v zoufalství ze své životní situace založili hnutí Žlutých vest a šli demonstrovat za svoje právo na slušný život, který jim současná situace ve Francii neumožňuje.

Rudolf Hruboň