Ilustrační foto: DFID - UK Department for International Development / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: DFID - UK Department for International Development / Wikimedia Commons

Zahraniční

FRANCIE: “Chceme obnovit kontrolu nad migrací”

Francouzská policie nedávno z provizorních táborů v severní Paříži vystěhovala více než 2 000 migrantů. Zákrok proběhl poté, co vláda oznámila přijetí řady opatření k omezení ilegální imigrace. Uvádí se to v článku Gatestone Institutu (viz ZDE).

Obavy z přesunu migrantů do Calais

Celkem 1 606 migrantů z Afriky, Asie a Středního východu bylo posazeno do autobusů a převezeno k dočasnému ubytování v jiných částech Paříže. Mnoho migrantů, zřejmě těch, jejichž žádosti o azyl již byly zamítnuty, uprchlo před příjezdem autobusů, aby se vyhnulo registraci, úřednímu vyřízení svého případu a případnému vyhoštění. Ministr vnitra Christophe Castaner uvedl, že migranti budou během vyřizováni jejich žádostí o azyl ubytováni v různých veřejných zařízeních. Dodal, že ti, jejichž žádosti o azyl byly zamítnuty, musí Francii opustit. Pozorovatelé varovali, že tento zákrok v Paříži by mohl vyvolat masový přesun migrantů do přístavního města Calais na severu Francie, odkud se migranti tradičně pokoušejí dostat do Británie přes kanál La Manche. Francouzské úřady v roce 2016 zrušily rozlehlý tábor migrantů v Calais, ale mnoho lidí tehdy z těchto táborů uprchlo právě do Paříže a po celém městě založilo nové tábory.

Vláda se bojí růstu popularity Marine Le Pen

Operace v Paříži je součástí balíčku 20 opatření, která 6. listopadu 2019 ohlásil premiér Édouard Philippe jako plán “obnovení kontroly” nad migrací ve Francii. Philippe, který ve vládě prezidenta Emmanuela Macrona vykonává funkci premiéra, uvedl, že vláda do konce roku zruší všechny tábory migrantů ve Francii, omezí přístup k lékařské péči pro migranty, kteří nemají povolení k pobytu ve Francii, a stanoví kvóty pro migranty s odbornými znalostmi za účelem vyrovnání nedostatku pracovních sil. Rovněž uvedl, že vláda zřídí pro migranty 16 000 dalších ubytovacích míst, spolu s dalšími třemi detenčními centry pro ty, kteří nemají povolení k pobytu ve Francii. Kritici poznamenali, že Philippeho opatření neřeší základní problém, totiž to, že francouzská vláda odmítá adekvátně zabezpečit hranice země, aby vůbec zabránila nelegálním migrantům ve vstupu do Francie.

Zdá se, že hlavním cílem zásahu proti migrantům je snížit rostoucí popularitu strany Národní sdružení a její lídryně Marine Le Pen, která je vehementně proti migraci. Marine Le Pen odbyla vládní kroky vyjádřením, že se jedná o “politický švindl”, který migraci nesníží, ale naopak zvýší.

Redakčně upravil Rudolf Hruboň