Stavitelé plynovodu Nord Stream slaví jeho dokončení; Foto: Nord Stream 2

Stavitelé plynovodu Nord Stream slaví jeho dokončení; Foto: Nord Stream 2

Ekonomika

FORBES: Zastavení Nord Streamu zničí evropskou ekonomiku

Evropské ekonomiky budou po prudkém poklesu exportu ruského plynu přes plynovod Nord Stream zdevastovány, píše ve svém článku redaktor časopisu Forbes Sal Gilberti (viz ZDE).

Nejvíc bude zasaženo Německo

Jak autor článku poznamenal, obyvatele chladných krajů brzy čeká masivní nárůst nákladů a čeká je opravdu tuhá zima. Zastavení dodávek ruského plynu zničí evropskou ekonomiku,“ předpověděl. Důsledky budou podle něj těžké především pro největší ekonomiku Evropské unie – Německo. Zatímco USA jsou mnohem méně závislé na ruském dovozu energie, budoucnost zemního plynu v zemi meziročně vzrostla o „ohromujících“ 95 procent, řekl Gilberti. “Spotřebitele na severní polokouli letos čeká drahé a v případě Evropy možná i chladné a nebezpečné zimní období. Američané se musí připravit na mnohem vyšší účty za vytápění než loni a podle toho plánovat své výdaje,” shrnuje autor článku.

Problémy kvůli protiruským sankcím

Plynovod Nord Stream funguje s omezením od poloviny června a od konce srpna funguje jen na 20 procentech z téměř 170 milionů metrů krychlových denně. Jak bylo zdůrazněno v Rusku, pokles dodávek je způsoben sankcemi, které brání údržbě a opravám plynových kompresorových jednotek Siemens. Minulý pátek Gazprom oznámil, že Nord Stream, který byl předtím na tři dny odstaven z důvodu plánované údržby, nebude schopen obnovit provoz kvůli úniku ropy na jediné funkční turbíně Trent 60. Ceny plynu po této zprávě překročily hranici 2 700 dolarů za tisíc metrů krychlových a o týden později překročily hranici 3 500 dolarů a přiblížily se historickému maximu 3 892 dolarů.

Zpracoval Rudolf Hruboň