Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Zahraniční

FORBES: Západ je unavený podporou Ukrajiny

Finanční podpora pro Ukrajinu ze strany západní veřejnosti klesla za pouhé čtyři měsíce na úroveň „zklamání“, píše ve svém článku redaktorka časopisu Forbes Jena Barnesová (viz ZDE).

Pozornost veřejnosti se obrací jinam

Jak autorka poznamenává, v prvních dnech eskalace krize se lidé snažili Ukrajinu podpořit, ale nyní je už zajímají jiné události ve světě. Podle statistik organizace Lékaři bez hranic se tak počet individuálních darů Ukrajině v květnu snížil na 21 tisíc oproti 70 tisícům v předchozích obdobích. Charitativní organizace Direct Relief v jižní Kalifornii vybrala v březnu více než 80 000 individuálních darů pro Ukrajinu od podniků a jednotlivců, ale toto číslo od dubna kleslo o 90 %. Kromě toho Mezinárodní červený kříž také oznámil snížení příspěvků určených pro Ukrajinu, píše se v článku.

Maria Klimčaková, kurátorka Ukrajinského národního muzea v Chicagu, uvedla, že počet návštěvníků v prvním měsíci ruské speciální operace prudce vzrostl, ale návštěvnost od té doby klesla o 40 %. Lidé podle ní v prvních dnech eskalace krize aktivně skupovali suvenýry s ukrajinskými vlajkami, zatímco nyní je jich na pultech hodně. „Klimčaková se tak obává, že podpora země, ve které se narodila, mizí,“ uzavírá redaktorka Jena Barnesová svůj článek v časopise Forbes.

Zpracoval Rudolf Hruboň