Ještě před zahájením obchodní války s Trumpem se sbližovala Čína s Ruskem, ale nepřátelský postoj amerického prezidenta tento trend jen urychlil. Ve snaze uspokojit svůj energetický hlad se Peking stále více obrací k Moskvě a přemýšlí o přerušení vazeb s USA. Uvádí se to v článku amerického časopisu Forbes (viz ZDE).
Třetina čínského dovozu je vázána na ropu
Jak se zhoršují vztahy mezi USA a Čínou, Rusko hromadí další výhody, které poškozují americké podnikání. Jak píše Forbes, nyní se Čína ve snaze uspokojit svůj energetický hlad stále více obrací k Rusku a přemýšlí o přerušení vazeb s americkými ropnými a plynárenskými společnostmi. Jak noviny uvádí, asi třetina veškerého čínského dovozu je vázána na ropu. Nyní je na trhu přebytek ropy a zemního plynu a Čína je může koupit od koho chce. Ještě před začátkem obchodní války s Trumpem se Čína dívala na Rusko, ale Trumpovo nepřátelství tento trend jen urychlilo. A Rusko je jen rádo, že se s Čínou setkává na půli cesty, protože doplňuje 60% svého národního rozpočtu z uhlovodíků, přičemž ropa a plyn nyní tvoří téměř třetinu jeho HDP.
Vývoz americké ropy do Číny prudce klesl
Ve výsledku prudce poklesl objem amerického vývozu ropy do Číny, zatímco ruský vývoz se zvýšil. V roce 2005 zajišťovalo Rusko 5% čínské spotřeby ropy, ale tento podíl významně vzroste díky nové dohodě o dodávkách ropy v hodnotě 270 miliard dolarů, která byla uzavřena na 25 let. Ve výsledku se Amerika ukázala jako třetí a nepotřebná. Nyní Čína, píše autor článku, potřebuje ruské organické palivo, ale nepotřebuje o nic menší dovoz ze Spojených států. Amerika také potřebuje Čínu, protože s touto zemí provádí 5% veškerého zahraničního obchodu. Americké nadnárodní společnosti jsou dobře zastoupeny v Číně, kde zavedly výrobu. A Číňané si dobře uvědomují, že navzdory všem Trumpovým hrozbám nebude schopen tento vztah zničit.
Zpracoval Rudolf Hruboň