Válka v Sýrii; Foto: Hlas Ameriky / Wikimedia Commons

Válka v Sýrii; Foto: Hlas Ameriky / Wikimedia Commons

Zahraniční

FOCUS.DE: Rusko mělo úspěch v Sýrii, protože se poučilo z neúspěchu Američanů v Iráku

Klíč k úspěchu ruského zásahu v Sýrii spočívá v tom, že se Rusko poučilo z americké kampaně v Iráku, která skončila krvavou prohrou, píše ve svém článku německý zpravodajský server Focus.de (viz ZDE).

Rusko je vítězem války v Sýrii

Kromě toho se Moskvě podařilo zachovat dobré vztahy se všemi hráči v regionu a stát se centrem blízkovýchodní diplomacie. Situace je ale dosud napjatá, uvádí Focus: v regionu stále existuje několik oblastí výbušných střetů, které mohou negovat ruské úspěchy. Pokud nebudeme věnovat pozornost veškeré propagandě, vzniká dojem, že samotné Rusko je ohromeno výsledky svého zásahu v Sýrii, píše Focus. Moc Bašára Asada byla zachována a Rusko se poprvé od rozpadu SSSR ocitlo v roli prostředníka na Blízkém východě.

Západ na Blízkém východě ztrácí vliv

To vše se velmi liší od zkušenosti Američanů, jejichž operace v Iráku skončila krvavou prohrou, a také od zkušenosti Evropanů, jejichž letecké útoky proti silám Muammara Kaddáfího vedly ke zmatkům a rozpadu v Libyi, uvádí dále Focus. Nejdůležitější je však to, že Rusko předvedlo, že není pouze regionální velmocí, jak tvrdil Barack Obama, ale země s globální vojensko-politickou sférou vlivu. Úspěchy v Sýrii vedly k tomu, že Rusko stále sebevědoměji vystupuje na světové scéně, píší noviny. Nyní ruští diplomaté s potěšením konstatují, že USA může pouze sledovat, jak Rusko, Írán a Turecko společně řeší budoucnost Sýrie.

Poučení z amerického neúspěchu

Podle názoru Focusu se klíčem úspěchu Ruska v Sýrii stalo to, že se Moskva dokázala poučit z americké intervence do Iráku. Ruské velení kladlo důraz na akce leteckých sil a v pozemních operacích se opíralo o síly syrské a íránské armády. Svou roli sehrály i dlouhodobé vazby Ruska s Blízkým východem. „Lišíme se s Ruskem v různých stanoviscích. Ale když Vladimir Putin něco slíbí, tak to také udělá,“ uvádějí noviny slova jednoho arabského diplomata. Avšak není vše tak jednoduché, uvádí Focus: operace USA v Iráku také ukázala, že vyhrát krátkodobou vojenskou operaci je mnohem jednodušší než potom vytvořit politické řešení přijatelné pro všechny.

Rudolf Hruboň