Pirátský politik Štěpán Štrébl; Foto: Městská část Praha 3

Pirátský politik Štěpán Štrébl; Foto: Městská část Praha 3

Domácí

FIRMA POLITIKA PIRÁTŮ dodává respirátory úřadům, kde vládnou spolustraníci

Firma pirátského místostarosty Prahy 3 Štěpána Štrébla podle serveru SeznamZprávy dodala či stále dodává roušky, respirátory či rukavice i úřadům, kde se Piráti podílejí na vládnutí. Koaliční partneři to označují za střet zájmů a případ chtějí s Piráty řešit (viz ZDE).

Raketový růst obratu

Ještě v roce 2019 podle SeznamZpráv karlovarská firma Strebl neobchodovala s veřejnými institucemi a její tržby dosahovaly sotva 660 tisíc korun. Covid však všechno změnil a nastal raketový růst. V loňském roce firma získala od veřejných institucí zakázky na zdravotnické ochranné pomůcky za 117 milionů korun. A s dodávkami pro veřejný sektor se jí daří i v letošním roce. Komu však úspěšná firma patří, nelze na první pohled z údajů v obchodním rejstříku zjistit, jejím vlastníkem je totiž společnost s akciemi na jméno. Až z notářských dokumentů ve sbírce listin lze vyčíst, že majitelem společnosti je Štěpán Štrébl.

Evidentní střet zájmů

SeznamZprávy upozorňují, že Štrébl není jen podnikatel, ale i politik. Přesněji jde o místostarostu Prahy 3 za Piráty. Jeho rodinná firma dodává respirátory, roušky či rukavice i úřadům, kde Piráti vládnou, či jsou v krajské koalici – konkrétně hlavnímu městu Praze, Jihomoravskému a Karlovarskému kraji. Podle serveru Hlídač státu firma uspěla v 18 veřejných zakázkách, celkem získala loni a zkraje letošního roku 50 smluv za 161 milionů korun. Zdravotnické pomůcky dodává nejen již zmíněným úřadům, ale i několika pražským nemocnicím nebo České poště. Souběh Štréblova politického a podnikatelského fungování vyvolává podezření ze střetu zájmů. Na radnicích to nevadí jen opozici, ale také koaličním partnerům.

Čínské zboží najednou nevadí

Loni v červnu firma Strebl dodala městské policii hlavního města roušky za 175 tisíc korun. Podle radní Hany Kordové Marvanové (TOP 09 a STAN) se Štrébl dostal do střetu zájmů, protože je podnikatelem a zároveň politikem Pirátů, kteří řídí metropoli. Radní Marvanové vadí i to, že Štrébl obchoduje se zdravotnickými pomůckami z Číny, kterou jinak Piráti kritizují. Štrébl čínské zboží obhajuje s argumentem nižší ceny. Vzniklá situace se nelíbí ani starostovi Prahy 3, jemuž Štrébl dělá náměstka. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše Štrébl uznal, že dodávky pro radnice s pirátským angažmá byla chyba a už prý přestal působit jako jednatel firmy.

Zpracoval Rudolf Hruboň