Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Domácí

ODHALENÍ: Firma, která u nás chce těžit lithium, má sídlo v daňovém ráji

Firma European Metal Holdings (EMH), se kterou Česko podepsalo memorandum o těžbě lithia, je nedůvěryhodná a má nejasnou vlastnickou strukturu. Na tiskové konferenci neziskové organizace Good Governance to řekl její předseda Lukáš Wagenknecht.

Anonymní akcionáři

“European Metal Holdings Limited je registrovaná v Austrálii, kde má pouze statut takzvané zahraniční společnosti s omezenou právní způsobilostí,“ uvedl Wagenknecht. Australská společnost je podle něj pouze odštěpným závodem neaustralské firmy European Metal Holdings Limited BVI, která má sídlo na Britských Panenských ostrovech. Vlastnická struktura této společnosti je podle Wagenknechta anonymizovaná prostřednictvím listinných akcií, jejichž vlastníky uvedené v seznamu akcionářů nezveřejňuje.

Netransparentní daňový ráj

Britské Panenské ostrovy jsou jedním z nejvíce netransparentních daňových rájů. Není zde veřejný přístup do obchodního rejstříku, nelze získat z takového rejstříku výpis, nelze ověřit existenci ani základní informace ani přímé akcionáře společnosti EMH z Britských Panenských ostrovů. Podle stanov společnosti je akcionářem společnosti a právním vlastníkem jejich akcií ten, kdo je zapsán v seznamu jejich akcionářů. Tento seznam je neveřejný. Díky anonymitě jsou daňové ráje sídlem velmi pochybných firem, přes které se perou špinavé peníze, které potom mohou dále sloužit k hospodářské a politické korupci a jako investice do kriminálních aktivit na celém světě.

Zdroj: Good Governance

Rudolf Hruboň