Ilustrační foto: Veronika Susová / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Veronika Susová / Wikimedia Commons

Zahraniční

FINSKO: Zemi sužují znásilňovací gangy

Finsko se potýká s ošklivým problémem, tak dobře známým z jiných západoevropských metropolí: finské dívky se stávají obětí imigrantských znásilňovacích gangů. Píše se to v článku Gatestone Institutu (viz ZDE).

Pachatelé imigranti

V prosinci 2018 oznámila policie ve městě Oulu zatčení sedmi mužů obviněných z opakovaného znásilnění desetileté dívky. Policie tvrdí, že tato dívka byla po dobu několika měsíců vystavena opakovaným sexuálním útokům v soukromých bytech těchto podezřelých. Podezřelí muži ve věku 20 až 40 let do Finska dorazili v několika posledních letech jako imigranti nebo uprchlíci a předpokládá se, že se svou obětí navázali kontakt na internetu. Jen v roce 2015 požádalo ve Finsku o azyl 32 000 migrantů. Mnozí místní obyvatelé v Oulu se Gatestonu svěřili, že si v místním nákupním centru všimli aktivity muslimských gangů imigrantů. Tyto gangy posílají své nejsympatičtější a nejpřitažlivější členy, aby si namluvili mladé finské dívky. Místní rodiče mají o své děti oprávněné obavy. Policie v Oulu má nyní důvodné podezření, že znásilnění nebo jinou formu sexuálního zneužívání dívek ve věku od 10 do 15 let spáchalo až 16 cizinců a začala vyšetřovat další čtyři muže.

Naivní premiér

Finský premiér Juha Sipilä vyjádřil na Twitteru svůj šok a hněv a napsal, že “sexuální trestný čin proti dítěti je nehumánní zločin, jehož špatnost je za hranicí chápání”. Jeho naivita je neuvěřitelná. Mezinárodně uznávané studie o řádění znásilňovacích gangů ve Velké Británii jasně dokazují, že je tato “špatnost” jednak dobře zdokumentovaná a také celkem dobře prozkoumaná. Proto nemá nejmenší důvod být překvapen. Oficiální statistika země z roku 2017 odhaluje, že – celostátně – byli ve Finsku iráčtí a afghánští migranti zastoupeni mezi podezřelými ze sexuálních útoků až 40-krát častěji než domorodí Finové.

Selhání policie

Počáteční zprávy naznačují, že hlášení zneužívaných dívek a jejich rodičů nepovažovala policie za věrohodná. Policie zasáhla až po důrazné intervenci otce a otčíma jedné z obětí, kteří na internetu nastražili past na jednoho násilníka. Právě tento zásah přivedl jednoho místního radního k odhalení skutečnosti, že během dvou dnů “bylo za sexuální zneužívání dětí, sexuální zneužívání dětí s přitěžujícími okolnostmi a za znásilnění s přitěžujícími okolnostmi uvězněno celkem 8 mužů s imigrantskými jmény.” Teprve poté, co byly tyto informace zveřejněny, varovala konečně místní policie rodiče před nebezpečím, kterému čelí jejich děti.

Redakčně upravil Rudolf Hruboň