Snahy Západu izolovat Rusko selhávají, protože nezahrnují žádnou pozornost zájmům zbytku světového společenství, uvádí se v článku britských novin Financial Times (viz ZDE).
Poptávka po multipolárním světě
Autor článku Edward Luce zdůrazňuje, že ruská speciální vojenská operace na Ukrajině „zvyšuje poptávku po multipolárním světě“. Většina nezápadního světa podle něj „touží po strategické autonomii“. “Nemůžeme vinit země jako Indie a Brazílie, že nakupují ruskou ropu se slevou. Také bychom se neměli divit, že existuje spousta lidí ochotných kupovat ruské obilí,” píše Luce. Pozorovatel poznamenává, že Indie a Čína pomáhají vytvářet alternativní platební systémy a trasy pro přepravu ruského zboží a blokují pokusy západních zemí vyloučit Rusko z multilaterálního systému.
Pozornost potřebám jiných zemí
“Pokud chceme, aby nás ostatní země následovaly proti Rusku, musíme věnovat pozornost tomu, co chtějí. Neustále si opakovat, že jsme ve válce světla proti temnotě, ve které neexistuje zlatá střední cesta, to není diplomatická strategie,“ myslí si Luce. Západní země zavedly sankce proti Moskvě po zahájení speciální operace na osvobození Donbasu. Narušení dodavatelských řetězců vedlo k ekonomickým problémům v Americe a Evropě, které se potýkají s bezprecedentním nárůstem cen paliv a potravin. Ruský prezident Vladimir Putin k tomu nedávno prohlásil, že ceny ropy a plynu rostou kvůli aktivitám Západu a zejména Spojených států.
Zpracoval Rudolf Hruboň