Nápis v Petrohradě sestavený z log západních firem, které opustily ruský trh; Foto: RIA Novosti

Nápis v Petrohradě sestavený z log západních firem, které opustily ruský trh; Foto: RIA Novosti

Ekonomika

FINANCIAL TIMES: Západní firmy čelí obrovským ztrátám po odchodu z Ruska

Západní společnosti trpí velkými ztrátami v důsledku odchodu z ruského trhu, píší sloupkaři listu Financial Times Andrew Jack a Stephen Maurice (viz ZDE).

Firmy přicházejí o miliardy

Jako příklad autoři uvádějí francouzskou banku, která musela prodat svou pobočku v Moskvě, přičemž v tomto procesu přišla o 3,1 miliardy eur. Podle novinářů dohoda ohromila konkurenty a ukázala, jakým potížím čelí západní giganti, když plánují opustit Rusko. Ropné, automobilové a další firmy si uvědomily, že na trhu není mnoho investorů ochotných koupit jejich aktiva a odchod ze země je přijde draho. Američtí a evropští obchodníci mají také obavy z budoucího návratu do Ruska. Tato vyhlídka vypadá v tuto chvíli mlhavě, uvádějí komentátoři.

Shell prodá pobočku Číňanům

Například již dříve vyšlo najevo, že britsko-nizozemská ropná a plynárenská skupina Shell vede těžká jednání o prodeji 27,5-procentního podílu v nalezišti Sachalin-2. Podle odborníka obeznámeného se situací bude muset společnost převést svá aktiva na některou z čínských firem s výraznou slevou. Po zahájení ruské speciální operace na demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny vyhlásilo mnoho západních států rozsáhlé sankce proti Moskvě v bankovním sektoru a v oblasti high-tech produktů. Kreml tato opatření označil za ekonomickou válku, ale zdůraznil, že je na takový vývoj událostí připraven.

Zpracoval Rudolf Hruboň