Budova banky UniCredit v Moskvě; Foto: Salch Hcelas / Wikimedia Commons

Budova banky UniCredit v Moskvě; Foto: Salch Hcelas / Wikimedia Commons

Ekonomika

FINANCIAL TIMES: Západní banky utrpí odchodem z Ruska ztráty až 10 miliard dolarů

Evropské a americké banky mohou utrpět ztráty přes 10 miliard dolarů v případě omezení aktivit v Rusku nebo úplného stažení z ruského trhu. Informoval o tom v pátek britský list Financial Times (viz ZDE).

UniCredit, největší italská banka, začátkem tohoto týdne uvedla, že rezervovala více než 1,2 miliardy eur na možné ztráty v Rusku, a varovala, že by mohla přijít až o 5,3 miliardy eur, pokud by byla nucena se z Ruska úplně stáhnout. Andrea Orcel, generální ředitel UniCredit, uvedl, že úvěrová instituce zvažuje ukončení činnosti v Rusku kvůli zvýšeným rizikům spojeným se zaváděním stále větších sankcí vůči Moskvě.

Francouzská banka Société Générale, které patří v Česku Komerční banka, oznámila ukončení své činnosti v Ruské federaci a prodej svého podílu v Rosbank ruské společnosti Interros Vladimir Potanin. Banka počítá se ztrátami až 3,1 miliardy eur a jen na první čtvrtletí tohoto roku byla nucena si vytvořit rezervu na tyto účely ve výši 561 milionů eur.

Rakouská skupina Raiffeisen Bank International vyčlenila na stejný účel 320 mil. eur a vyhodnocuje strategické možnosti budoucnosti Raiffeisenbank v Rusku, včetně odchodu z ruského trhu.

Americká banka Citigroup varovala před možnými ztrátami ve výši 3 miliard dolarů a na potenciální ztráty zatím vyčlenila 1 miliardu dolarů. JPMorgan Chase očekává ztrátu až 1 miliardy dolarů kvůli americkým sankcím vůči Rusku.

Zpracoval Rudolf Hruboň