Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Zahraniční

FINANCIAL TIMES: V USA zanikly stovky tisíc pracovních míst

Počet obsazených pracovních míst v USA za prosinec klesl o 140 tisíc. Jde o první propad celkového počtu pracovních míst od dubna, kdy USA poprvé v plné míře pocítily ekonomické dopady globální pandemie. Nezaměstnanost se drží úrovni 6,7 procenta. Informoval o tom server listu Financial Times (viz ZDE).

Nejpostiženější je oblast služeb

Mezi nejpostiženější odvětví patří pohostinství a volnočasové služby. Právě v těchto oblastech přišlo o práci zdaleka nejvíce lidí. Podle amerického Úřadu pro pracovní statistiky (Bureau of Labor Statistics) jich bylo 498 tisíc. Ve státní správě zaniklo 45 tisíc míst, ve zdravotních službách 31 tisíc. Zánik stovek tisíc pracovních míst částečně vyrovnal vznik nových v maloobchodu, výrobě a stavebnictví.

Ekonomika postižená koronavirem

Nárůst počtu případů nákazy koronavirem, který se objevil zhruba před rokem v čínském Wu-chanu, donutil řadu amerických států a velkých měst k zavedení nových restrikcí. Očekává se, že trhu práce by jisté míry měl pomoci balíček na podporu ekonomiky v objemu 900 miliard dolarů (19,2 bilionu korun), který nedávno schválil Kongres.

Zpracoval Rudolf Hruboň